V 11:05 zavelel komisař Pravin Jamsatrhai Patel a začalo se tisknout. Podzemní místnost, naplněná 1100 3D tiskárnami, začala hučet a pod dohledem zástupců z Guinness World Record se rozjel zápis do knihy rekordů. O pět minut a pět stupňů Celsia později (teplota během pokusu stoupla z 25 na 30 stupňů) bylo hotovo.

Komisaři přepočítali malé plastové hexagony v oranžové a černé barvě, které 3D tiskárny vytiskly, a Jamsatrhai Patel vyhlásil: „Průša Research překonal rekord v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren, bylo jich celkem 1096!“ (Jeden testovací kus se vytiskl špatně a tři se někde ztratily.) Dosavadní zápis z roku 2014 činil pouhých 159 tiskáren.

„Všem moc děkuju a doufám, že už to nebudeme opakovat,“ smál se po vyhlášení zakladatel Josef Průša, který byl během pokusu viditelně nervózní. Mimochodem, oficiální pokus ho vyšel na 300 tisíc korun. I Guinnessova kniha rekordů je prostě jen byznys…

Tři sta tisíc ale není částka, kterou by si firma Prusa Research nemohla dovolit. Loni  utržila 1,1 miliardy korun a zisk EBITDA se podle informací Forbesu pohyboval lehce pod 250 miliony korun.

A letos? Podle devětadvacetiletého Josefa Průši by měly tržby překročit dvě miliardy korun. To jen ukazuje raketové tempo, jakým firma Prusa Research roste. Však ji také loni Deloitte označil za nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve střední Evropě. A prestižní americký magazín MIT Technology Review označil Průšu za jednoho z největších světových inovátorů do 35 let. 

Prusa Research od svého vzniku v roce 2014 prodal už 136 tisíc tiskáren, jen za loňský rok to bylo 59 776 kusů. Aktuálně jich vyrábí zhruba šest tisíc měsíčně a podle posledních údajů ovládá zhruba 10 procent trhu s desktopovými 3D tiskárnami.

Josef Průša (vlevo) s komisařem Guinness World Record v místě rekordního zápisu souběžně tisknoucích 3D tiskáren

Ve své holešovické továrně Průša zabírá osm pater v industriální budově nedaleko tamního nádraží, rozrůstá se do dalších dvou budov a zvažuje stěhování do nových prostor, protože mu v bývalé cejchovně elektroměrů PRE začíná být těsno. Prusa Research zaměstnává téměř 450 lidí a další přibírá prakticky denně.

Rozšiřuje se i výroba – Průša přikupuje další extruzní linky na výrobu filamentů (tiskový materiál do 3D tiskáren). Příští týden by jich měl mít celkem třináct.

Ještě než je do podzemní místnosti holešovického sídla nastěhují, chtěl Průša volné podzemní prostory nějak využít. Ovšem ne Josef, ale Ondřej, jeho jmenovec a spolumajitel firmy. 

„My jsme spontánní, nás to napadlo měsíc zpátky,“ odkazuje Ondřej Průša na nápad, který vedl k zápisu do Guinnessovy knihy rekordů. „Při inventuře jsme přišli na to, že máme ve firmě 950 tiskáren, tak jsme si řekli: Proč to nezkusit?“ dodává s tím, že pár dalších rychle vyrobili.

Více než tisícovku tiskáren dávalo dohromady 40 lidí po dva dny. Využilo se i kompletní vybavení takzvané farmy, což je Průšova velkomnožírna, kde 3D tiskárny tisknou další 3D tiskárny.

Rekordní zápis byl docela náročný na spotřebu energie: simultánně pracující tiskárny měly okamžitou spotřebu 500 ampérů a vyprodukovaly výkon 117 kW.