Celá republika se uzavřela do karantény s jasným cílem: omezit co nejvíce lidský kontakt. Přesto stále existují místa, kde k němu dochází zcela pravidelně, ve velkých skupinách a s minimem opatření. Není řeč o nemocnicích, obchodech či lékárnách. Ale o lázeňských domech, jejichž režim funguje, jako kdyby tam žádná nákaza nehrozila.

(Ne)klid v lázních

Aby byla léčebná kúra v lázních úspěšná, měli by se pacienti kromě docházení na pravidelné procedury vyvarovat stresu a nervozity. 

Z desítek lázeňských hostů, kteří v době oběda proudí společnou jídelnou v jednom menším hotelu ve Františkových Lázních, není v duševní pohodě zřejmě ani jeden. Ostražitě se pozorují, na každého pokašlávajícího se zaměří ostré pohledy spolusedících, u stolů se nemluví skoro o ničem jiném než o šíření nákazy koronavirem. 

„Proč vůbec chodíme do společné jídelny? Proč nám jídlo nevozí personál na pokoj, když se má zamezovat shluku lidí?“ ptá se postarší paní na chodbě při cestě na oběd. Odpověď nečeká, neznají ji totiž pacienti ani personál.

Už o víkendu sice předseda vlády vyzval hotely, aby místo společných restaurací zavedly room service, lázeňské hotely se ale odvolávají na výjimku.

Místní ředitel tak plní jen nutné kroky nařízené vládou. Takže třeba zakázal do hotelu přístup cizím lidem, zároveň tu ale nadále probíhají koncerty a kulturní akce, je povoleno přijímání návštěvníků (stačí si zarezervovat alespoň jednu noc, což rodinní příslušníci stále využívají) a přijímáni jsou i noví lázeňští hosté. Jen v neděli jich přijelo třináct. Do vedlejšího lázeňského hotelu rovnou desítky ze všech koutů republiky.

Františkovy Lázně | Foto Wikipedia

Žádné proaktivní kroky vedení hotelu neplánuje, pouze u vstupu umístilo dávkovač dezinfekce na ruce a nově příchozím je na recepci změřena teplota.

„Všude se lidi snaží ochránit, a my se tu tváříme, jako by se nic nedělo,“ postěžuje si tiše recepční. „Kdybych se nebála, že přijdu o práci, tak už tady rozhodně nejsem,“ svěří se ještě. 

Vystrašený personál

Jinak vždy příjemné lázeňské sestry už si neberou servítky, místo pozdravu na příchozí rovnou spustí: „Co sem chodíte jen tak? Proč nemáte roušku?“ Na jejich odpověď, že je není kde obstarat a hosté jsou v lázních už několik týdnů a nemají možnost si roušku ušít a sterilizovat, se moc netváří.

Samy přitom nemají rukavice ani respirátory. Zato strach, ten mají. Během dne jsou v úzkém kontaktu s desítkami pacientů. „Mám doma chronicky nemocné dítě, bojím se o něj a pořád čekám, jestli nám vedení alespoň sežene roušky, abychom byly chráněné,“ povzdechne si jedna při ukládání pacienta do lázně. 

Nemají je ony, nemají je číšníci, kteří roznášejí jídlo ke stolům, nemají je kuchaři. Tácy se saláty a snídaňový bufet jsou umístěné v jedné části jídelny, třikrát denně tam zamíří všichni obyvatelé hotelu.

Autorka jich v jednu chvíli napočítala 27, pak se radši vydala mimo jídelnu. „Tak vidíte,“ rozhodí později ve své kanceláři vítězoslavně rukama ředitel, „třicet jste nenapočítala,“ usmívá se.

https://www.instagram.com/p/B9pJcKMHuOa/?utm_source=ig_web_copy_link

Ale ruku při loučení obezřetně nenabídne. Na stole mu leží balení dezinfekce, a když k němu obrátí zrak, neodpustí si ještě výzvu: „Klidně počítejte dál.“

Jeho přístup zaráží obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že v hotelu je riziková skupina obyvatel – senioři, lidé po vážných nemocech a se sníženou imunitou. Nákaza by mohla být pro řadu z nich fatální. 

Úprk pacientů

Část z nich ze vzteku a strachu odjíždí předčasně. „Čekám jen na termín vyšetření u lázeňského lékaře, až od něj dostanu zprávu, odjedu domů,“ říká rozhodně jedna ze seniorek u oběda.

To hoteliérům nevadí – o peníze totiž nepřijdou. Pacient, který odjede dříve, přijde o procedury i o doplatky na ubytování, které se pohybují v jednotkách i nižších desítkách tisíc korun. Pro řadu z nich, chronicky nemocných a důchodců, je to značný obnos, na lázně museli šetřit. Říkají ale, že zdraví mají jen jedno. Už teď dost chatrné.

Zatím má v malém ospalém lázeňském městečku oproti němu přednost byznys. Jak dlouho ještě?

Aktualizace úterý 17. 3. v 10:30: Lázeňské sestry začaly z vlastní iniciativy šít bavlněné roušky a rozdávat je personálu.
Aktualizace úterý 17. 3. v 12:40: Vedení hotelu zrušilo naplánované kulturní akce.