Zní to vskutku idylicky – sdílet spolu vše v osobním i pracovním životě. Realita je však jiná a za nejedním rozpadlým vztahem leží ambice na společné podnikání a obráceně. Dvou českých byznysových párů jsme se zeptali na to, jak se jim v podnikatelské domácnosti daří fungovat.

Vostří

Za jedním z největších českých technologických exitů nestojí nikdo jiný než manželé Květa a Šimon Vostří. Společně založili, vybudovali a loni také prodali startup Ytica, který pro firmu monitoruje a analyzuje komunikaci se zákazníky. Kupujícím byla velká sanfranciská společnosti Twilio, kotovaná na newyorské burze, a cena obchodu se podle informací Forbesu pohybovala okolo jedné miliardy korun.

Květa Vostrá

Nenechte si to rozmluvit: Měli jsme kolem sebe poměrně hodně lidí, kteří měli jasnou představu, že dělat byznys v páru je kategoricky špatně. Je to, jako když vám někdo rozmlouvá holku. (smích) Šimona se poměrně často ptali, proč spolupracuje s manželkou, jak chce tímto způsobem raisovat peníze a tak dále. Pokud svému tandemu ale opravdu věříte, není potřeba nic vysvětlovat – stačí říct, že to děláte spolu, protože je to tak správně. Je to přesvědčení.

Rozumějte, v čem je kdo dobrý: Šimon je extrovert, který miluje akce, a když ho někdo vyhodí dveřmi, vleze dovnitř oknem. To je něco, co jsem nikdy neuměla a naučila se to až díky němu. V byznysu je tedy namístě vytvořit si podle schopností své teritorium, ale zároveň v něm nezůstat komfortně zavřený. No a kdy jindy se učit nové věci, než když je učitelem váš nejbližší člověk?

Šimon Vostrý

Buďte absolutně upřímní: Na tomhle si zakládáme celá léta. Ptát se na zcela upřímný feedback na sebe a zároveň ho tomu druhému dokázat poskytnout. Zde musíte být připraveni jít do těžkých konverzací, protože nechcete mít doma tichou domácnost ani zkaženou prezentaci pro investory, jejíž slabou stránku se vám partner zdráhal sdělit. Být křišťálově čistě upřímný je samozřejmě velmi těžké, přirozeně totiž máte nad partnerem nutkání přimhouřit oko, nechcete jej ranit. Ve společném byznysu ale platí zásadní pravidlo – spolu se radujete, když máte prvního zákazníka, a spolu brečíte, když první zákazník odejde.

Respektujte, kdy ten druhý o práci mluvit nechce: To neplatí jen doma, ale po celý den. S Květou jsme spolu trávili hodně času na snídaních, obědech a večeřích a vždy bylo velmi těžké najít balanc mezi tím, kdy se bavíme o práci a kdy řešíme rodinu. Jakmile ale jeden řekne, že byznys zrovna teď řešit nechce, respektujte to. Netřeba v tom hledat cokoli jiného, že je na vás snad protějšek zlý či naštvaný, není to tak. Žádnou dělicí čáru mezi prací a domácností jsme si ale nenakreslili a práci z principu neřešíme jen u jídelního stolu s dcerou.

Kijonkovi

Zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková a zakladatel e-shopu s čočkami Alensa Jaromír Kijonka tvoří jeden nejviditelnějších byznysových párů v Česku. Oběma firmám se náramně daří – Zásilkovna loni utržila 790 milionů korun a letos poprvé míří na miliardu, Alensa je na tom obdobně. A ačkoli se každý věnuje primárně svému podniku, těží z manželské synergie v rámci byznysu maximum.

Simona Kijonková

Doplňujte se: Když jste na byznys dva, tak toho využijte. U nás je to tak, že manžel je velmi silný ve finančním řízení a analytice, proto s ním často konzultuji byznysplány a investice. Naopak zná moje silné stránky v tom, že dokážu naše společné nápady zhmotnit a zrealizovat, rychle posouvat a odkomunikovat.

Nezakazujte si odpočinek: Myslím si, že nám to vše funguje i díky tomu, že se umíme doma přepnout z rolí byznysmenů na rodiče a manžele. Oba rádi trávíme volný čas spolu a s našimi dětmi, často společně podnikáme výlety a cestujeme – v létě dokonce cestujeme každý rok na celý měsíc a půl. Tím jsme jako rodina spolu a my s manželem si vyčistíme hlavu od náročného řízení podnikání. Rádi spolu ale při této příležitosti vymýšlíme nové projekty, což nás hodně spojuje. Úplně nejlepší je to ve vířivce s dobrou lahví červeného.

Jaromír Kijonka

Využijte znalostí svých lidí: V začátcích jsem se hodně opíral o Simonu a ona po pár letech zase využila některých mých schopností. Tehdy bylo třeba jet v jakémsi „startupovém“ režimu, kdy si člověk většinu věcí dělal sám, takže se náramně hodilo mít partnerku, s níž jsem se mohl znalostmi i dovednostmi doplňovat. Dnes stále hledáme cesty, jak naše byznysy posunout, ale spoustou věcí už cíleně necháváme na našich týmech a nesnažíme se vše vyřešit ve dvou. Nyní je to spíše o psychické podpoře a vnímání potřeb toho druhého nejenom v byznysu, ale i mimo něj.

Nesoutěžte spolu: Zdá se to jako samozřejmost, ale není výjimkou, že spolu lidé žijící a podnikající v páru soutěží. U nás tomu tak nikdy nebylo a vždy jsme úspěchy toho druhého vnímali jako vlastní. Když má Simona v práci těžší období, vůbec mi nevadí trávit více času s našimi třemi dětmi.

Nakonec bych snad dodal, abyste vždy měli na paměti, co jeden druhému nedělat. Já například nemám rád, když slyším „já ti to říkala“, zatímco Simoně vadí, pokud napřímo úkoluji její podřízené.