skip to main content

Rolls-Royce rekordně roste, v Česku ještě rychleji než ve světě

2 minuty čtení

Vlna obliby velkých SUV se nevyhýbá ani tomu nejluxusnějšímu, co lze na silnici spatřit. Britská automobilka Rolls-Royce Motor Cars oznámila, že za loňský rok prodala rekordních 5152 vozů, přičemž zhruba 40 procent z nich připadá na SUV model Rolls-Royce Cullinan. Meziročně tak automobilová legenda roste na globální úrovni o čtvrtinu.

Ještě rychlejší růst vykázalo pražské dealerství, které obhospodařuje primárně český a slovenský trh. Podle statistiky Svazu dovozců automobilů prodalo za loňský rok na českém trhu 23 aut, což je meziroční nárůst o 53 procent.

Vzhledem k tomu, že jeho zástupci uvádějí, že podobně úspěšní jsou také na Slovensku, mohly se celkové prodeje dealerství pohybovat kolem čtyřicítky.

Limitovaná edice Rolls-Royce Ghost Zenith čítá 50 kusů.

„Konkrétní čísla nekomentujeme, ale dosáhli jsme loni historicky nejvyššího obratu, který ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 40 procent,“ říká šéfka značky pro Českou republiku Eva Kadlec Dědochová.

„Poptávka zůstala vysoká pro celou modelovou řadu, klíčovými faktory růstu byly první SUV Rolls-Royce Cullinan, vlajková loď Phantom, podílející se na růstu jednou pětinou, a program zakázkových vozů Bespoke.“

Reklama
Interiér modelu Cullinan | Foto Alexander Migl

Terénní vůz Cullinan se přitom pro budoucnost britské automobilky ukazuje jako klíčový. Nejenže tvoří většinu prodejů, ale zároveň prý přitahuje k luxusní značce nové zákazníky, kteří pak vybírají i z dalších modelových řad.

V Česku je velmi oblíbený také kabriolet Dawn. „I když nemáme tolik slunce a moře, je tady dost silnic a silniček, kde je škoda mít střechu nad hlavou,“ komentovala výsledky Eva Kadlec Dědochová.

Rolls-Royce letos představí po 11 letech nový model Ghost, který byl svého času nejprodávanějším rollsem na světě. Automobilka je typická tím, že její modely mají podstatně delší cyklus obměny oproti běžné automobilové konfekci. První generace vozu Phantom tak na trhu vydržela zhruba 13 let.

Firma letos k ukončení výroby aktuální generace modelu Ghost připravila padesátikusovou sběratelskou edici označenou jako Zenith. Cena v této úpravě s dvoubarevným lakováním začíná zhruba na osmi milionech korun bez DPH.

Reklama
Reklama
Reklama