skip to main content
Speciály

S čím si hrají. Půjčili jsme si pracovní nástroje nejlepších českých sportovců

2 minuty čtení

Jak pohodlná je helma Petra Čecha? Kolik váží hokejka Jaromíra Jágra a co je napsané na raketě Petry Kvitové? Všechny tyhle a ještě několik dalších pracovních nástrojů našich nejlepších – a také nejlépe vydělávajících – sportovců, jsme měli v redakci a poctivě jsme je otestovali.

Zjistili jsme tak, že mít na hlavě helmu Petra Čecha není zrovna pohodlné. Ten ale na pohodlí hledět nemůže. Tahle helma je součástí jeho výbavy od roku 2006 a chrání mu lebku, kterou mu tehdy prorazil protihráč Stephen Hunt. Od té doby ho chrání helma Adidas, ale je možné, že od příští sezony ji bude vyrábět Puma.

Potěžkali jsme si také raketu Petry Kvitové, která je lehká jako pírko. Každý rok dostane Kvitová takovýchto podobných raket celkem 24. Všechny jsou od značky Wilson, která je jejím sponzorem. Její rakety mají speciálně upravené držadlo a vyvážený výplet přesně dle požadavků jejich majitelky. Raketu zdobí kromě české vlajky také heslo „Pojď“, kterým se wimbledonská vítězka hecuje.

IMG_2030

Pro laiky je zážitek vzít do ruky hokejku Jaromíra Jágra od značky Reebok. Váží totiž pouhých 500 gramů a je hodně dlouhá, řekli bychom až nestandardně dlouhá: k patce čepele měří 166 centimetrů! Na konci hole je malý červený proužek s černým křížkem a číslem 7. Jde o památku na mladého spoluhráče z Avangardu Omsk Alexeje Čerepanova, který zemřel během zápasu na zástavu srdce. Mimochodem, s hokejkami Reebok už Jágr od příští sezony zřejmě hrát nebude a přejde k zatím nepříliš známé značce True Temper.

To Tomáš Rosický se jako jeden z mála fotbalistů světa může pyšnit zářivě oranžovými kopačkami Puma šitými kompletně na míru. Jejich tvar se tedy nemění, za to barva ano. A to čtyřikrát do roka, podle toho, jak Puma mění své prodejní kolekce v obchodech. Jde o marketingový tah, jinak totiž Rosický patří do staré školy a nechává si šít kopačky z klokaní kůže. Je to prý daleko pohodlnější než z jiných materiálů.

IMG_2005

Ondřej Pavelec by se zase neobešel bez pořádných rukavic. Lapačku i vyrážečku pro něj vyrábí Reebok, se kterou se vždy na všem dopředu domluví a výrobce mu vyhoví. Může si vybrat i barvy. Rukavice, které byly u nás v redakci, byly bílo-modré podle klubových barev jeho zaměstnavatele – klubu Winnipeg Jets. Pavelec na nich má vyšité svoje jméno a fixou načmáraný nečitelný podpis: je to potvrzení od kontrolora NHL, že rozměry odpovídají pravidlům.

V aktuálním vydání Forbesu si o tomhle vybavení našich sportovců přečtete mnohem víc. Najdete v něm také žebříček 25 těch, kteří si za loňský rok vydělali ze všech nejvíc anebo skoro detektivní story o tom, jak se rodil přestup Petra Čecha z Chelsea do Arsenalu.

Doporučujeme