skip to main content
Jak být lepší

S těmi nejběžnějšími věcmi trávíte nejvíce času, tak do nich investujte

1 minuta čtení

 I když se nás všichni okolo snaží přesvědčit, že peníze navíc bychom měli investovat do cesty kolem světa nebo do nové technologické vychytávky, je dobré řídit se podle následující poučky: Investujte do věcí, se kterými trávíte nejvíce času. 

Možná se vám bude zdát, že je to rada, kterou by vám dali vaši rodiče. Zkuste se ale zamyslet nad následujícími otázkami.

Vím, kde trávím nejvíce času?

Všichni to máme asi tak nějak podobně – osm hodin denně jsme v práci, minimálně sedm hodin spíme a zbytek věnujeme blízkým nebo koníčkům. Nabízí se proto otázka: Není lepší peníze navíc investovat právě do činností, kterým během dne věnujeme nejvíce času?

Tak například – není načase přestat si odpírat lepší pracovní notebook nebo židli, když s nimi pracujete skoro třetinu dne? Není dobré investovat do nové matrace, i když to asi není tak „sexy investice“ jako třeba letenky na Bali?

Na kolik to vyjde, když to rozpočítám na hodinu?

Reklama

Vezměme si následující příklad: investujete 10 tisíc do nové, pohodlné pracovní židle. Dejme tomu, že jste neměli na výběr, protože pracujete z domova a nemáte zaměstnavatele, který by to vzal na sebe. Pokud na ní strávíte alespoň sedm hodin denně pět dní v týdnu, za rok vás vyjde jedna hodina sezení na 5,50 koruny.

Jestli ale stejných 10 tisíc dáte dejme tomu do herní konzole, kterou využijete maximálně dvakrát v týdnu jednu hodinu, po roce za 60 minut používání zaplatíte téměř 100 korun. Vidíte ten rozdíl?

Neodkládám investici jen proto, že není dostatečně sexy?

Ano, nové gumy na auto, které potřebujete ke svému podnikání, nejsou tak atraktivní investicí jako špičkové hodinky. Rozdíl je ale ten, že se vám jejich koupě z dlouhodobého hlediska vyplatí daleko více.

Předtím, než do něčeho investujete, se sami sebe zeptejte, zda není na seznamu něco, co by vám udělalo do budoucna lepší službu, a zvažte, jestli do důležitých věcí neinvestujete jen proto, že zkrátka nejsou tak atraktivní.

Reklama
Reklama
Reklama