skip to main content

Šampaňské z Titaniku a šéfbarman z Česka. To je Atlas, bar ve velkém stylu

3 minuty čtení

Kdyby Velký Gatsby skočil do stroje času a přenesl se do dnešní doby, bez nejmenších pochyb by chodil na drink právě sem – do baru Atlas. A to i přesto, že by za ním musel cestovat až do Singapuru.

Čtěte také: Žebříček TOP barů světa. Je to nepopsatelné, říká Čech z první desítky

V jeho impozantním zdobném interiéru zařízeném ve stylu art deco se spoustou skla a kovu, koženými a sametovými křesly, vysokánskými stropy a s jedněmi z největších světových sbírek šampaňského a ginu by se totiž cítil jako doma. 

Mimořádný podnik má své sídlo v přízemí budovy Parkview Square, která byla dokončena v roce 2002 jako poslední projekt tchajwanského developerského magnáta C. S. Hwanga a jíž se díky inspiraci právě art decem a newyorskými mrakodrapy 20. let minulého století přezdívá „Gotham City“.

Lobby bar byl součástí Parkview Square od počátku, ovšem před několika lety se majitelé budovy rozhodli pro jeho radikální proměnu a Atlas ve své současné podobě se hostům otevřel teprve loni na konci března.

Parkview Square, sídlo Atlas baru. 

A velice rychle k sobě stihl upoutat celosvětovou pozornost – až v takovém měřítku, že byl pouhého půl roku po zahájení oficiálního provozu vyhlášen 15. nejlepším světovým barem a také nejzajímavějším novým barem v prestižním žebříčku The World’s 50 Best Bars. Porota na něm vedle jedinečného prostředí ocenila i precizně fungující servis a originální koktejlové menu.

Reklama

„Dostat se na 15. místo za tak krátkou dobu je rekord v historii soutěže a pro nás to byl obrovský šok. Ale pochopitelně i fantastický pocit a velká čest,“ usmívá se skromně Roman Foltán, sedmadvacetiletý Čech a head bartender Atlasu, který do Singapuru přišel se zkušenostmi z jiného skvělého baru, londýnského Artesianu.

Ten se mezi lety 2011–2015 čtyřikrát v řadě stal nejlepším světovým barem a Roman v něm za pět a půl roku působení získal velkou barmanskou školu pod vedením české barmanské legendy Alexe Kratěny.

Když se celý artesianský tým na konci roku 2015 rozhodl nabrat nový směr a skončit, Romanovy kroky nejprve vedly do Becherovky, kde chvíli působil jako ambasador pro Velkou Británii, a pak přišla nabídka, která se těžko odmítá – stát se šéfbarmanem Atlasu, jenž se v té době připravoval ke svému velkému znovuzrození pod vedením Vicky Hwang, výkonné ředitelky Parkview Square a členky třetí generace rodiny Hwangových, majitelů budovy.

„Když jsem přijel do Parkview Square a vstoupil do Atlasu, pamatuju si, že jsem na to koukal s vykulenýma očima a měl jsem husí kůži. Nikdy jsem neviděl bar, který by vypadal takhle a udělal na mě takový dojem,“ vzpomíná Roman. Dobře si porozuměl i s Vicky Hwang, a tak se z Atlasu a celého Singapuru stal jeho nový domov.

Roman Foltán

Budete-li pátrat, co je na Atlasu kromě dechberoucího interiéru tak výjimečného, Roman vám dá jasnou odpověď. „Atlas je výjimečný v mnoha věcech. Ano, na první pohled je to design, ale mnohem důležitější je dát našim hostům jedinečný zážitek spojený s dokonalým servisem, aby se u nás cítili uvolněně a bylo jim dobře. A je na celém našem týmu, který má dnes 65 lidí, abychom je přesvědčili, že právě kvůli tomu pocitu stojí za to se k nám vracet.“

A protože mluvíme o baru, je jasné, že k té uvolněnosti by mělo vedle dokonalého servisu přispět i skvělé pití. A i to tady v Singapuru pojali velkolepě.  „Celý Atlas je inspirovaný New Yorkem a Evropou 20. let, takže jsme se jím inspirovali i v případě nápojů,“ vysvětluje Roman Foltán.

Dominantou interiéru je věž naplněná pestrobarevnými lahvemi toho nejlepšího alkoholu, zvláště ginu, kterého tady mají největší kolekci na světě, a za barem je i průchozí sklep na šampaňské, kde najdete exkluzivní lahve plné vznešených bublinek. 

„Momentálně máme 1100 rozdílných ginů z celého světa a přes 260 různých lahví šampaňského – včetně šampaňského z roku 1907, které bylo nalezeno na dně Baltského moře v malé rybářské loďce, jež plula z Finska do Ruska, ale nikdy nedorazila, protože byla potopena německou ponorkou v roce 1916,“ vypráví Roman.

„Stejné šampaňské se podávalo na Titaniku – a vy si ho můžete dát i u nás.“ Pravda, jedna lahev tohohle božského moku stojí 190 tisíc singapurských dolarů (asi tři miliony korun), ale už Velký Gatsby věděl, že život je potřeba žít naplno do posledního doušku. 

Reklama
Reklama
Reklama