skip to main content

Sáňkování je cool. Tohle jsou ty nejlepší dráhy v Česku, které vás budou bavit

3 minuty čtení

Že jste na sáňkách naposledy seděli jako malí, když jste sjížděli kopec u chalupy? Velká škoda.

Když si zajedete na speciální upravenou sáňkařskou dráhu dlouhou i několik kilometrů, kam vás jako bonus vyveze lanovka, garantujeme vám, že vás sáňky zase dostanou.

Na rozdíl od lyží nebo snowboardu mají totiž jednu velkou výhodu – můžete kopec sjíždět ve dvou. A jestli jste už několik let nelyžovali, ale hory vám chybějí, sáňkování je skvělý způsob, jak se vrátit zpátky do hry.

Vybrali jsme pro vás několik míst, která jsou pro sáňky přímo určená.

Snow and Fun Špindlerův Mlýn

Na sáňkařskou dráhu můžete vyrazit přímo z náměstí, odkud vás odveze speciální autobus. Na místě vás čeká půjčovna saní, a hlavně lanovka, která vás vyveze na skoro čtyři kilometry dlouhou trať s převýšením 350 metrů. A to už je jízda. Otevřeno je denně, od úterý do soboty se jezdí také večer.

Délka sjezdovky: 4 kilometry
Cena za dospělého: 270 korun, dítě do sedmi let zdarma

Černá Hora u Janských Lázní

Na start černohorské sáňkařské cesty vás pohodlně vyveze kabinková lanovka, pak už vás čeká jen sjezd s převýšením 560 metrů. Zabere zhruba půl hodiny a nabízí vzácné výhledy na Krkonoše, včetně přísně chráněného Klausova dolu. Dráha má navíc dlouhou historii, jezdilo se na ní už před 100 lety.

Délka sjezdovky: 3,5 kilometru
Cena za dospělého: 120 korun za lanovku

Dolní Morava

Jízda na sáňkařské dráze v Dolní Moravě je povolena pouze na saních s brzdou, ale nebojte, půjčí vám je na místě za třísetkorunovou kauci. Možné je i večerní sáňkování s čelovkou na hlavě.

Délka sjezdovky: 2,5 kilometru
Cena: 150 korun za lanovku

Velký Javor

Dobře, tady jsme trošku z Česka odjeli. Ale takový kousek, že se to snad ani nepočítá. Jen pár kilometrů od Železné Rudy je na Velkém Javoru neboli Großer Arber sáňkařská dráha s mírným sklonem, která je vhodná i pro sáňkování s malými dětmi. Sedačkovou lanovkou vyjedete na vrchol kopce, odkud se dá sáňkovat k hospůdce Thurnhofstüberl. U ní pak můžete využít bezplatné kyvadlové autobusové dopravy, která vás zase doveze k nástupu do vleku.

Délka sjezdovky: 1,2 kilometru
Cena: 5 eur za lanovku

Skiareál Klíny

Přírodní dráha v Krušných horách vede lesem a je vhodná spíše pro začátečníky. Měří 600 metrů a sjet ji zvládne každý. Na místě není půjčovna, sáňky si tedy musíte vzít s sebou, ale především – na místě není ani lanovka, takže se připravte na to, že si sjezd budete muset zasloužit.

Délka sjezdovky: 600 metrů
Cena: zdarma

Pokud si sáňkování oblíbíte, můžete si jako svůj cíl vytyčit sjet nejdelší sáňkovou dráhu v Evropě. Ta měří celých 15 kilometrů a nachází se kde jinde než ve Švýcarsku.

Dostat se ale na vrchol hory Faulhorn není jen tak. Dobré pohorky se vám rozhodně budou hodit. Z Firstu, což je nejbližší stanice lanovky (2168 m n. m.), to jsou totiž ještě dvě hodiny chůze do strmého kopce s pětisetmetrovým převýšením.

Když ale vystoupáte nad až nad mraky, čeká vás hodinová jízda do o 1500 metrů níž položeného Grindelwaldu, přerušená jen několika krátkými rovinkami. Nebo zastávkami v après ski barech. To už necháme na vás.

Zapomněli jsme na nějakou sjezdovku? Nebo máte svůj oblíbený kopec? Napište nám na life@forbes.cz.