Vím, co mi povíte. Čtvrthodinová projížďka ve ferrari nebo tandemový seskok z letadla vás už nudí. Chcete něco lepšího. Zážitek, který si rozhodně nemůže dovolit každý. Unikátní pocit, který si budete pamatovat celý život. Proto vám dnes žádné ferrari nabízet nebudeme.

Představte si, že máte na účtu několik milionů a bílé pláže uprostřed tropického ráje kdesi na Maledivách nejsou nic pro vás. Co uděláte? Tohle je sedm tipů, které se vám budou hodit. Seznam těch nejdražších a nejlepších zážitků na světě. Ano, budou vás stát balík peněz. A v Česku je nezažijete. Ale bude to stát za to.

Zažijte let ve stíhačce MiG-29

Cena: 378 tisíc korun

Snili jste kdysi o tom, že budete stíhací pilot? Alespoň na jeden den se to dá zařídit. A proč ne rovnou v legendární stíhačce MiG-29? Let v ní nabízí jako jediná na světě švýcarská společnost MiGFlug. Startuje se v Rusku z letiště poblíž města Nižnij Novgorod a během 45 minut ve vzduchu zažijete nadzvukovou rychlost (až 2400 km/h), přetížení až 9 G a pilot vás na několik minut nechá stíhačku i řídit. Tohle všechno vás vyjde na 13,5 tisíce eur – pokud si připlatíte další tři tisíce, vyletí s vámi do výšky až 22 kilometrů, což je zážitek, který si jinak mohou dopřát jen kosmonauti. Levnější variantou je pak let ve stíhačce L-39, který vás vyjde na zhruba 27 tisíc korun a užít si ho můžete i v Česku. L-39 je však podzvuková stíhačka, takže poletíte rychlostí jen kolem 700 km/h.

stihacka


Obeplujte svět na luxusní lodi

Cena: 8,6 milionu korun

Tenhle zážitek vás nebude stát jen hodně peněz, ale také dost času. Jenže o to tady přece jde. Takže: v Los Angeles se nalodíte na luxusní zaoceánskou loď Silver Whisper a následujících 115 dní se na její palubě budete plavit kolem světa. Vaše dovolená snů bude mít 50 zastávek ve 30 zemích (letos se končí na Floridě) a to, že vaše kajuta bude vypadat jako prezidentské apartmá v pětihvězdičkovém hotelu, snad nemusíme připomínat. V ceně je i několik luxusních výletů na pevninu, včetně charterového letu, který vás přepraví na večeři k chrámu Taj Mahal. Tuhle plavbu kolem světa pořádá společnost Silversea a letos už máte smůlu. Silver Whisper vyplula na začátku ledna a momentálně je někde u Afriky. Příští rok už u toho ale můžete být i vy. Vyplouvá se opět v lednu.

silverwhisper


Užijte si nejdražší menu na světě

Cena: 42 tisíc korun

Dvacet chodů, jediný stůl pro 12 hostů, místo oken panoramatická digitální projekce a promyšlený způsob, jak zapojit do hry všechny vaše smysly. Tohle vás čeká v restauraci Sublimotion na ostrově Ibiza, pokud jste ochotni zaplatit za večeři 1500 eur. To mimochodem dělá z tohoto podniku pravděpodobně nejdražší restauraci na světě. Přesto je tady vyprodáno nadlouho dopředu. Kromě kvality jídla, o kterou se stará michelinský kuchař z Madridu Paco Roncero, tady totiž jde ještě o něco jiného. Propojení chuti s emocemi, pocity a třeba i hmatovými zážitky. Během večeře se totiž ocitnete uprostřed snového prostředí, promyšlených iluzí, triků, díky projekci kolem vás si chvíli budete připadat jako na francouzském venkově, jindy se zase ocitnete na severním pólu. A myslí se přitom i na takové detaily, jako je proměnlivá teplota nebo vlhkost.

sublimotion


Zdolejte Mount Everest

Cena: 1,6 milionu korun

Pravda, vylézt na nejvyšší vrchol světa není zážitek, který by si mohl dopřát každý, ale s dostatečným tréninkem (a dostatkem peněz) to zvládnete. Mount Everest je ostatně plný bohatých čtyřicátníků, kteří si chtějí splnit sen. Existují specializované cestovní agentury, s jejichž pomocí byste se měli ocitnout na vrcholu Everestu – kompletně zajištěný výstup, na který si musíte vyhradit přes dva měsíce, nabízí třeba Alpine Ascents International, jejíž klienti zahajují svou expedici právě v těchto týdnech. Vstupenka na střechu světa stojí u této společnosti 65 tisíc dolarů, celkové náklady ale ještě vyrostou kvůli přepravě do Nepálu a investici do tréninku.

everest


Absolvujte Gumball 3000

Cena: 1,7 milionu korun

Legendární závod s kontroverzní pověstí je i po 16 letech, co se pořádá, stále přehlídkou luxusních a silných aut, celebrit a lidí, pro které rozhodně není důležité vyhrát, ale být na téhle akci vidět. Závod, který je dnes spíš kombinací roadtripu a nekonečných večírků, trvá týden a letos se koná na konci května. Start je ve Stockholmu, odkud se přes Oslo a Kodaň pokračuje do Amsterodamu. Tady vás i auto naloží do letadla a převezou na západ Spojených států, kde se po silnici pokračuje až do Las Vegas. Za těchle 3000 mil, sedm večírků, jednoho spolucestujícího, společnost výstředních milionářů a pozornost fanoušků, kteří budou stát podél silnice, aby se podívali, jestli náhodou nejste Nicolas Cage, pak zaplatíte 45 tisíc britských liber. Tedy 1,7 milionu korun.

gumball


Vyražte na Antarktidu

Cena: 210 tisíc korun

Věčně zamrzlý kontinent není tak nedostupný, jak si možná myslíte. Takže pokud vám přijde i ta nejexotičtější dovolená moc fádní, vydejte se na Antarktidu. O to, že se nebudete nudit, se kromě úchvatné přírody postarají i vlny v Drakeově průlivu, který patří k nejnebezpečnějším místům na Zemi. Třítýdenní výlet z argentinského přístavu Ushuaia se dá za zhruba 10 tisíc eur absolvovat na relativně velké a pohodlné lodi. Jenže na ní se zřejmě kvůli velkému počtu lidí nedostanete na Antarktidě na pevninu, proto je prý lepší trochu ubrat z pohodlí a vydat se plavbu na menší plachetnici. Zážitek by měl být o to větší. Podobnou plavbu na plachetnici Bark Europe nabízí třeba i česká firma NaPlachetnici.cz.

antarktida


Leťte do vesmíru

Cena: 6,2 milionu korun

Nejprve jedna špatná zpráva: pokud nejste profesionální kosmonaut, momentálně se do vesmíru nepodíváte, ani kdybyste byli Bill Gates. Už brzy by to ale mělo být znovu možné. Americká společnost Space Adventures by letos měla znovu začít nabízet místo v ruské raketě Sojuz vesmírným turistům (první bude zpěvačka Sarah Brightman). Kolik bude výlet k Mezinárodní vesmírné stanici stát, zatím není jasné, sedm lidí, které Space Adventures do roku 2010, kdy byly tyto lety zrušeny, do vesmíru poslala, však za unikátní zážitek zaplatilo astronomických 20 až 40 milionů dolarů. Mnohem levnější a jednodušší variantou by měl být let s Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona – letenka do výšky nad sto kilometrů a s několikaminutovým stavem beztíže stojí 250 tisíc dolarů. Potíž je, že první ostrý let se už od roku 2009 stále odkládá, a po havárii loni na podzim je jasné, že první pasažéry sveze Branson nejdříve příští rok. Být by mezi nimi měli i čtyři Češi, kteří si letenku koupili.

galactic