Vlastislav Bříza, vládce třímiliardové skupiny Koh-i-noor, ve středu ráno vyjel z Českých Budějovic, v Mnichově sedl do letadla směr Nice a odtamtud pokračoval do Monaka. Večer už byl oficiálně představen na pódiu v monackém sále Opéra Garnier vedle nejslavnějšího kasina na světě. Za Česko se tak zařadil po bok dalších 65 podnikatelů z 53 zemí, kteří budou letos už popatnácté soutěžit o titul EY Světový podnikatel roku.

„Byznysové Oscary“ sice pořádá poradenská společnost EY, vítěze ale vybírají účastníci minulých ročníků a jeho jméno by mělo být známo v sobotu kolem půlnoci. Břízu po celou dobu v Monte Carlu doprovázejí synové David a Vlastislav mladší.

„Co k tomu lze říci? Je to vrchol kariéry a je to radost reprezentovat na takové akci Česko,“ uvedl po slavnostním ceremoniálu Bříza, jehož čeká pohovor s porotou. Před ní má představit svůj příběh a potom bude odpovídat na její otázky. Ty se obvykle týkají jak samotného byznysu a finančních výsledků, tak přesahu do inovací či přínosu pro okolí.

se syny 2

Vlastislav Bříza se syny v Monte Carlu. Vlevo David, vpravo Vlastislav mladší.

Při malé středeční zkoušce pohovoru s mezinárodními kouči, kteří průběh soutěže znají, ho překvapilo například to, jak málo jim přijde důležitý proces transformace od socialismu k tržní ekonomice ve střední Evropě. „Chtěl jsem na tom částečně postavit svůj příběh, ale je to tak těžké vysvětlit v časovém limitu, že zvolím možná jinou taktiku,“ dodal Bříza.

Nabízí se například ta, jak v osmdesátých letech přišel jako nováček do cizího města, v českobudějovickém Koh-i-nooru začal „rýsovat za prknem“ a dnes je jeho majitelem. Prostě zvolit jednoduchou americkou success story a vynechat všechna bolestivá místa transformace devadesátých let, která ovšem dobře zná. Sám do roku 2000 firmu jen řídil (naposledy pro fondy PPF) a pak ji od Petra Kellnera koupil za řád „vyšších stovek milionů“.

EY spočítalo, že pro letošek dosáhly firmy soutěžících souhrnného obratu zhruba 38 miliard dolarů a zaměstnávají 334 tisíc lidí. Břízovi do tohoto čísla přispívají tržbami, jež loni za holding přesáhli 3,3 miliardy korun, přičemž zisk měřený přes EBITDA byl přibližně 430 milionů.

Koh-i-noor holding už dávno netvoří pouze slavné tužky, patří do něj také například výrobce zdravotnických pomůcek Gama, jehož vede starší syn David, nebo segment výroby dílů pro automobilky či nástrojařská větev, za níž zase odpovídá Břízův synovec Robert Záboj. I díky tomu letos v květnu Břízovi brali 15. místo z žebříčku 65ti největších českých rodinných firem podle Forbesu.

„Zatím nás, kvůli slabému rublu, letos trápí jen pokles tržeb v Rusku, kde jsme v segmentu tužek hodně silní. Jinak máme pocit, že se česká ekonomika spíše začíná znovu přehřívat,“ vysvětloval včera Vlastislav Bříza mladší, jenž dohlíží hlavně na srdce skupiny – tedy výrobou tužek a dalších kreslicích potřeb pod značkou Koh-i-noor Hardtmuth. „Její sílu ve světě jsme pochopili vlastně teprve nedávno. I kdybychom teď firmu pustili úplně z rukou, poběží ještě dlouho sama, značka jí dává velkou přidanou hodnotu,“ dodává mladší Bříza. To je argument, na nějž by mohla slyšet i porota vybírající světového podnikatele roku.