Vláda postupně upřesňuje balík podpor směřujících do ekonomiky. Na pondělní tiskové konferenci zazněly podrobnosti ze dvou liberačních balíčků, které připravilo ministerstvo financí, a také návrhy z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

Projděte si to nejdůležitější, co se týká OSVČ.

1. Půl roku bez minimálních záloh na „sociálko a zdravotko“

Živnostníci, kteří jsou OSVČ na hlavní i vedlejší činnost, budou mít na šest měsíců odpuštěny platby minimálních záloh na pojistné na důchodové pojištění. Platit by to mělo zpětně od března, takže pokud jste už zálohu uhradili, bude vám uznána jako platba za září. Ze strany státu jde skutečně o odpuštění plateb, není to pouze jejich odklad.

Zjednodušeně řečeno, stát se na půl roku vzdá vašich peněz (respektive minimální zálohy) a nechá vám je k dispozici a nikdy v budoucnu už je nebude vyžadovat. Z hlediska budoucího důchodu půjde o takzvanou vyloučenou dobu, což znamená, že toto šestiměsíční neplacení pojištění nebude mít vliv na výši vašeho důchodu.

Lidé, kteří platí více než minimální pojistné, si od své zálohy mohou minimum, tedy 2544 korun, odečíst. Celkem tak ušetří každý živnostník 15 264 korun. „OSVČ s vyšší než minimální zálohou od března do srpna nemusí platit celé zálohy. V ročním vyúčtování příští rok pak zpětně doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a tím, co skutečně měli odvádět,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Pokud se rozhodnete v placení záloh pokračovat ve vaší obvyklé výši, která je vyšší než minimální výše zálohy, bude vám tedy přeplatek vrácen příští rok Českou správou sociálního zabezpečení po podání přehledu za rok 2020.

Ve stejném módu by měly jet podle ministryně financí Aleny Schillerové také odvody na zdravotní pojištění. Živnostníkům mají být odpuštěny minimální zálohy na „zdravotko“ po dobu šesti měsíců. Kdo platí větší částku, tak si od ní minimální zálohu, která letos činí 2352 korun, odečte. Celkem tak na zdravotním pojištění ušetří 14 112 korun a spolu se sociálním jde o úsporu 29 376 korun během následujících šesti měsíců.

2. Lepší cash flow díky prominutým zálohám na daň

Opatření, které má teď nechat živnostníkům a firmám více peněz v ruce, je z dílny ministerstva financí a týká se záloh na daň z příjmů fyzických a právnických osob. Od určité výše daně za uplynulé období musejí totiž OSVČ či firmy platit čtvrtletní nebo pololetní zálohy.

Vydání Forbesu Outsider

Ministerstvo financí teď navrhuje prominout červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob, což znamená, že červnová záloha (tj. druhá záloha u kvartálních plátců a první záloha u pololetních plátců) se nebude vůbec hradit.

Neznamená to, že by stát zálohu odpustil jako v případě zálohy na sociální pojištění (viz výše) – pouze nebude chtít peníze dopředu. Kdo tedy máte v kalendáři na červen poznámku zaplatit zálohu, můžete na ni zapomenout a peníze použít jinak.

Vliv na celkovou daň za letošek to ale mít nebude, takže vás nezaplacení zálohy může „doběhnout“ příští rok touto dobou při podávání přiznání za rok 2020.

3. Letošní ztráta půjde započíst proti starším ziskům

V účetní hantýrce se tomu říká loss carryback aneb zpětné působení daňové ztráty. Opatření ocení pravděpodobně hlavně větší firmy. Z hlediska hotovosti jim ale pomůže až příští rok.

Zjednodušeně řečeno jde o to, že případnou ztrátu, kterou letos vyrobí, si budou moci zpětně uplatnit ve svých základech daně z let 2019 a 2018. Jestliže tedy za předloňský či loňský rok zaplatily ze zisků určitou daň a příští rok zjistí, že po započtení ztráty z letoška měla být tato daň menší, budou si moci požádat u finanční správy o vratku daně.

Jde tedy o opatření, které jim s penězi pomůže až příští rok.

4. Pozastavení EET na stav nouze plus tři měsíce

Ministerstvo financí uvedlo, že pozastaví povinnost elektronicky evidovat tržby pro subjekty spadající do všech fází EET, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. Načas je tak konec s účtenkami, stejně jako se zaváděním poslední vlny EET.

5. Kdo koupil nemovitost, nemusí spěchat s daní

Další vzpruha domácím a firemním rozpočtům v těžké době. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitostí lze bez sankce podat až do konce srpna letošního roku.

Pokud si nemovitost (která už není kupována přímo od developera) přeprodávají například fyzické osoby, získá kupující (nabyvatel) odklad na platbu čtyřprocentní daně z kupní ceny až do posledního srpna. To je při současných cenách realit významná, byť dočasná úleva.

6. Pozdější podání daňového přiznání, odložené úvěry

Nadále samozřejmě platí opatření z takzvaného prvního liberačního balíčku, tedy především možnost podat přiznání k dani z příjmu fyzických a právnických osob až do 1. července. To znamená také možnost uhradit daň později.

Česká centrální banka dnes uvolnila pravidla pro komerční banky tak, aby mohly i z hlediska účetnictví svým klientům umožnit tříměsíční odklad splátek úvěrů a hypoték. Pro klienty bank to znamená, že se jim prodlouží splátkový kalendář. Nejde pochopitelně o odpuštění splátek, pouze o jejich odklad.