TikTok se stal online senzací už po svém spuštění v roce 2016. Internetovou platformu pro sdílení videí měsíčně navštíví více než půl miliardy lidí z celého světa, což zákonitě upoutalo pozornost gigantů, jako jsou Facebook nebo Google. Ostatně aby ne, TikTok se stal nejstahovanější aplikací na světě. Jeho tvůrce Čang I-ming se svou firmou ByteDance už ale tak známý není, přestože je z něj dnes miliardář.

Podle odhadů Forbesu vlastní majetek v úhrnné hodnotě 16,2 miliardy dolarů, což z něj dělá devátého nejbohatšího člověka v Číně. Čang I-ming přitom v ByteDance vlastní jen zhruba 24procentní podíl.

Pětatřicetiletý Číňan firmu založil v roce 2012 a ta od té doby zažila takřka raketový růst. Už rok poté mu zajistila místo v žebříčku Forbes 30 pod 30 nejnadanějších podnikatelů v Číně. Firma dohromady shromáždila na investicích 7,5 miliardy dolarů a dnes je její hodnota odhadována na 75 miliard dolarů.

Čang I-ming vystudoval IT na univerzitě Nan-kchaj v Tchien-ťinu. Ještě za studií v červenci roku 2012 získal investici ve výši pět milionů dolarů od miliardáře Yuriho Milnera a skupiny investorů ze Susquehanna Investments, kteří přispěli dalšími 10 miliony dolarů.

Hned následující rok přistálo v ByteDance dalších 100 milionů dolarů od investičního fondu Sequoia Capital China. Díky téhle investici vzrostla hodnota firmy na 500 milionů dolarů. Ale to byl teprve začátek. O tři roky později, v roce 2017, se jeho vlajková loď Tchou-tchiao, jinak výběr novinek populární hlavně mezi teenagery, stala nejstahovanější aplikací v App Storu v Číně.

Díky následujícím dvěma investicím v dubnu a v prosinci 2017 rovněž ze strany Sequoia Capital China se z ByteDance stal kolos v hodnotě 20 miliard dolarů. V březnu následujícího roku to Čang I-minga katapultovalo do žebříčku dolarových miliardářů – podle tehdejších odhadů Forbesu dosahovalo jeho jmění výše čtyř miliard dolarů.

Koncem roku 2017 uvedl Čang I-ming na trh TikTok, který se stal takřka přes noc absolutní senzací. Za půl roku dosáhl počet aktivních uživatelů aplikace hranice půl miliardy. O tři měsíce později získala firma na investicích další hromadu peněz, která její hodnotu navýšila téměř na čtyřnásobek, přesně na 75 miliard dolarů. Z Čang I-minga se stal rázem jeden z nejbohatších lidí v Číně.

Před několika dny přinesly newyorské Timesy informaci, že federální vláda iniciovala prošetření okolností akvizice, kterou firma ByteDance relizovala v USA koupí Musical.ly, jinak populární aplikace pro sdílení klipů vyvinuté v Santa Monice. Politici a federální úřady mají obavy, aby se Číňané díky podobným velkým akvizicím nedostali k citlivým datům, která mohou být následně zneužita k nejrůznějším účelům.

Mluvčí ByteDance a TikToku se k tomu bezprostředně nevyjádřil, ale už dříve v rozhovoru pro deník South China Morning Post řekl, že je firma připravena s úřady „spolupracovat a poskytnout jim veškerou potřebnou součinnost“.