Když váš úspěšně zakončený projekt přijede otevřít jedna z nejznámějších kapel historie, tak je to velká událost. A přesně to se stalo české firmě Sipral, výrobci obvodových plášťů budov, která v Paříži nedávno dokončila pokrytí multifunkčního stadionu U Arena.

Prvním bodem v programu jsou tři koncerty legendárních The Rolling Stones, kteří zde uzavírají své aktuální evropské turné No Filter. Docela pěkná oslava, co říkáte?

Sipral nejčastěji pracuje se sklem a hliníkem a řešení, která z nich vytváří, jsou většinou unikátní. Platí to i pro francouzskou U Arenu, již navrhl vyhlášený Atelier Christian de Portzamparc a na její výstavbu byl odsouhlasen velkorysý rozpočet 350 milionů eur. Ve sportovním a kulturním prostoru, který leží nedaleko pařížské čtvrti La Défense, si může přijít užít koncert až 40 tisíc diváků.

Sipral celý architektonický návrh vyztužil 8500 metrů čtverečních plechové fasády a pokryl je 600 kusy šupin, které dokážou díky speciálnímu osvětlení měnit své zabarvení.

U Arena, Nanterre, France from Sipral on Vimeo.

„Šupiny jsou buď celoprosklené, kombinované ze skla a kompozitních desek nebo neprůhledné. Každá z nich má svou vlastní nosnou ocelovou konstrukci. Ta prochází prvním pláštěm a je ukotvena do nosného železobetonového skeletu,“ říká David Hošpes, manažer projektu ze Sipralu.

Není to ale zdaleka poprvé, kdy Sipral, který založil v roce 1991 jeho dosud jediný majitel Leopold Bareš, zabodoval v té nejlepší světové společnosti. V roce 2013 firma dodala taktéž do Paříže nepřehlédnutelné prosklené fasády luxusní Nadaci Louis Vuitton. V Praze její práci můžete vidět na projektech Quadrio a Florentinum.

Co ale firmu proslavilo a získalo jí renomé v zahraničí, byla zlatá mříž, kterou vyrobila opět pro značku Louis Vuitton, konkrétně pro její vlajkový obchod na Champs-Élysées. Cena mříže se vyšplhala na takřka 200 milionů korun, vyráběla se rok, její plocha je 1400 metrů čtverečních a poslední vrstvu má z pravého zlata. Sipral si tenkrát díky ní poprvé vyzkoušel projektování ve 3D systému a byla to také jeho první dokončená zakázka na území Francie.

A jestli máte chuť si něco od Stoneů poslechnout, tady oblíbená pana šéfredaktora: