Fotbalová Slavia je jednou nohou v Lize mistrů. K tomu, aby dnes postoupila mezi 32 nejlepších týmů fotbalové Evropy, stačí skutečně málo: neztratit v domácí odvetě nadějný náskok 1:0 z rumunské Kluže.

V Edenu ale večer zdaleka nepůjde jen o to, zda na podzim do Prahy přijede Barcelona, Manchester City, nebo Juventus Turín. Na trávníku se bude hrát také o mimořádný ekonomický úspěch. Přepočteno na koruny, v banku leží minimálně 600 milionů korun čistého.

Sen o postupu do Ligy mistrů čínští majitelé začali v Edenu realizovat před třemi lety. A to stamilionovými investicemi do hráčského kádru, jaké do té doby v České republice neměly obdoby. A které zároveň roztočily spirálu, jež měla za následek dramatické zvýšení výdajů špičkových českých klubů nejen na přestupy, ale i na platy svých fotbalistů.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na jaře připustil, že nynější náklady klubu usilujícího o postup do Champions League jsou zhruba 700 milionů korun na sezonu. To je dvojnásobek toho, jaký standard dlouhá léta v Česku v roli nejbohatšího klubu dřív udržovala Sparta.

Kupříkladu jen rumunský reprezentant Nicolae Stanciu, který se v klíčovém zápase letošní sezony s největší pravděpodobností objeví ve středu zálohy, stál Slavii v létě 100 milionů korun – to je v české lize rekord.

Podle serveru Transfermarkt.de orientační tržní hodnota celého hráčského kádru Slavie přesahuje částku jedné miliardy korun. To je pro srovnání přibližně tolik, kolik stojí kádry Baníku Ostrava, Jablonce, Slovanu Liberec a Mladé Boleslavi dohromady.

Brutální a na první pohled nesmyslné investice se ostatně projevily také v účetních uzávěrkách klubu. Majoritní akcionář – společnost CITIC Group – na jaře tohoto roku v tiskové zprávě přiznal, že Slavia za období od 1. července 2017 až do 30. června 2018 vykázala ztrátu ve výši 366,4 milionu korun.

„V tomhle období byly činěny kroky k vybudování silného a konkurenceschopného hráčského kádru, schopného pravidelně bojovat o účast v základní skupině Ligy mistrů UEFA. Správnost této strategie potvrzují i rostoucí příjmy z účasti v Evropských soutěžích,“ stojí ve zprávě.

V minulé sezoně Slavii v Evropské lize zastavila až ve čtvrtfinále Chelsea. Celkové příjmy ze soutěže dosáhly téměř 270 milionů korun. Účast v Evropské lize a podobný příjem má Slavia jisté i v případě, že by dnešní odvetu s rumunským soupeřem nezvládla. Z pohledu budoucnosti klubu by ale takový výsledek byl jednoduše řečeno zklamáním.

Druhé podání
Vydání Forbesu Druhé podání

„V letošní sezoně máme i cíle ekonomické. Daří se nám stále snižovat ztrátu klubu. Končí etapa investování do hráčů a do klubu jako takového. Věřím tomu, že dřív nebo později se nastartuje motor příjmů, ať už z evropských pohárů, nebo prodejem hráčů. Cílem pro tuhle sezonu je skončit v černých číslech,“ prohlásil Tvrdík před sezonou.

Peníze z Ligy mistrů by mu splnění takového cíle v podstatě zaručily.

Bavíme se totiž o částce přesahující 600 milionů korun nebo i výrazně víc. A to v přímé závislosti na tom, jak by se Slavii v Lize mistrů na podzim vedlo. Za výhru v základní skupině navíc inkasujete 2,7 milionu eur (70 milionů korun) a za remízu 900 tisíc eur (23 milionů korun).

Vydání Forbesu Cash je king

Třeba Viktoria Plzeň si v minulé sezoně díky třetímu místu ve skupině, zaručujícímu postup alespoň do jarní fáze Evropské ligy, přišla na v Česku rekordní sumu 772 milionů korun.

Necelých 400 milionů korun si Plzeň loni zajistila samotným postupem do základních skupin, dalších 200 milionů Viktoria získala formou bonusu za klubový koeficient (UEFA mezi 32 týmů základních skupin rozděluje celkem 15 miliard korun podle jejich evropského koeficientu). Další peníze naskakovaly formou prémií za výsledky.

Další peníze navíc do klubu následně přitečou i z prodeje televizních práv, vstupného a reklam. Účastí v samotné soutěži navíc stoupá i tržní cena hráčů. Kterému po dnešním večeru v Edenu stoupne cena?