Zlaté české ručičky. Ze rčení, jindy zavánějícího otřepaným klišé, se v době koronavirové stalo motto národa. Kdo může, šije roušky nebo spřádá nanovlákna, a na ČVUT se rozhodli taky přispět svým dílem. A šli do toho rovnou se slušnou kadencí – jen za tento týden to vypadá, že co den, to nový vynález, který výrazně pomůže lékařům a sestrám v první linii boje s virem.

V pondělí ČVUT přišla s levným a jednoduchým plicním ventilátorem pro pacienty ve vážném stavu, v úterý představila snadno škálovatelný respirátor z 3D tiskárny, který byl urychleně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti (to je ta na všechny strany skloňovaná zkratka FFP3), a ve středu tomu tým z ČVUT nasadil korunu. Tedy šnorchl. Přesněji celoobličejovou masku s respirátorem vyrobenou z potápěčských masek z Decathlonu a Sportisima.

3D tištěný respirátor | Foto ČVUT

S nápadem dát zdravotníkům na hlavu šnorchly jako ochranu přišli David Miklas, Martin Hřeben, Robin Fišer a Pavel Koníř a masky vyrábí ČVUT ve spolupráci s pracovní skupinou Covid19CZ.

Miklas i ostatní, kdo se podíleli na designu, jsou známé firmy. Sám Miklas má za sebou už několik startupů i úspěšný exit za několik desítek milionů, když jeho firmu na 3D tiskárny be3D koupil Y-Soft. Potom vyvíjel letecký simulátor a luxusní elektrický člun. Hřeben zase loni představil první 3D tištěný reproduktor z písku, Fišer stojí za značkou kol Repete. Teď se ještě společně se softwarovým developerem Konířem dali na předělávání šnorchlů na respirátory chránící celý obličej.

Ochranná maska ze šnorchlu| Foto ČVUT

Celé kouzlo tkví v tom, že se na potápěčské masky místo šnorchlu, který vede nad vodu, dá 3D tištěná redukce a na ni se namontuje filtr ze Sigmy Lutín, který virus zachytí. Inspiraci pro tenhle nápad našli v Itálii, kde masky na šnorchl použili pro pacienty na jednotkách intenzivní péče. Miklas s ostatními skoupili dohromady 12 tisíc masek ze středoevropského trhu a teď je postupně předělávají, redukce tiskne Prusa Research na svojí farmě.

Prototyp už otestovali lékaři a sestry v nemocnici v Hradci Králové a masky se teď montují na rektorátu ČVUT, kapacita je několik stovek denně. Hotové putují zadarmo do rukou zdravotníků v první linii a pro integrovaný záchranný systém.

Stejný filtr P3R, který vyrábí Sigma Group v Lutíně, používá taky další novinka z vývojových laboratoří ČVUT. Je to nový kompletně 3D tištěný respirátor, který se týmu z institutu informatiky, robotiky a kybernetiky podařilo během pouhého týdne vymyslet, vyrobit a hlavně taky certifikovat pro masové využití v českých nemocnicích. ČVUT včera podepsalo memorandum s ministrem zdravotnictví a s výrobou 3D tištěných respirátorů už se začalo.

A pražská technika tento týden skórovala potřetí, když představila světu nový plicní ventilátor vyvinutý speciálně kvůli současné pandemii. Během týdne a půl ho dal dohromady tým 30 lidí z firem, univerzit a nemocnic, který na dálku ze své krkonošské chalupy vedl Karel Roubík, profesor na fakultě biomedicínského inženýrství.

Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Na vývoji spolupracovali odborníci z Fakultní nemocnice Hradec Králové, Thomayerovy nemocnice v Praze a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem i firmy Prusa Research, Mico, Beckoff a řada dalších subjektů zapojených v iniciativě Covid19CZ sdružující technologické firmy a vývojáře. Tým z ČVUT už nové plicní ventilátory určené pro pacienty s těžkým průběhem nemoci otestoval a do českých nemocnic by jich během dubna dokázal dodat až 500. Jeden ventilátor by měl stát okolo 100 tisíc korun a prvních 100 kusů by mělo být hotových do 14 dnů.

Plicní ventilátor | Foto ČVUT

ČVUT versus koronavirus tento týden zatím 3:0, tak uvidíme, co přinesou další dny.

Slibně vypadá třeba projekt firmy Workswell z podnikatelského inkubátoru pražské techniky, který se věnuje bezdotykovému měření lidské teploty. A hned v lednu, při prvních zmínkách o nákaze novým koronavirem, začali pracovat na nové termokameře Workswell Medicas, která zvládá hromadný screening a ve skupině lidí dokáže odhalit ty s vyšší teplotou nebo horečkou.