Aktuální vydání magazínu Forbes

Socialista i šejkové. Co tlačí cenu černého zlata vzhůru?

Pošli to dál

Osmdesát dolarů. Takovou cenovku jste na barelu ropy Brent mohli vidět naposledy na podzim roku 2014. Nyní se černé zlato vydrápalo přes tuto hranici znovu a podle mnohých hlasů se zde rozhodně nezastaví.

Důvod je prostý a logický – snižující se dodávky a silná poptávka. Silných faktorů, které jedno i druhé v současné době ovlivňují, je ale hned několik, tak se na ně podívejme.

Šejkův rozmar

Kartel ropných zemí OPEC se během předloňského roku dohodl, že omezí produkci, a svůj slib zatím plní. Přidejme k tomu ještě omezení od nečlenských zemí, jako je Rusko, a dostáváme se ke dvěma milionům barelů, které na trhu denně chybí.

OPEC se nechal slyšet, že osmdesátidolarová hranice není dostatečně vysoká, a zvýšení produkce tak není (zatím) na pořadu dne.

Brent na cestě vzhůru. Zdroj grafu: Yahoo Finance

Nepřítel z Íránu

Donald Trump úspěšně pokračuje v pošlapávání všeho, co započal jeho prezidentský předchůdce, a tak jsme se na začátku měsíce dozvěděli, že vypovídá jadernou dohodu s Íránem.

Z tohoto kroku vychází jednoduchá rovnice: Dohoda – USA = více jádra a méně ropy. Írán je třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC, což trhy samozřejmě reflektují.

Madurův ráj

Paradoxní je, že země, která založení OPEC iniciovala, v něm postupně ztratila veškerý vliv. Může za to současný prezident, socialistický „vizionář“ Nicolás Maduro, který Venezuelu svou politikou vede ke kolapsu sovětského typu.

Venezuela meziročně prodává do zahraničí o 40 procent ropy méně, což je řečí čísel nezanedbatelný milion barelů denně. Jistý analytik z londýnského City v této souvislosti pro Financial Times řekl, že se „v kombinaci s Íránem jedná o perfektní koktejl pro to, aby se barel ropy obchodoval za 100 dolarů možná už tento rok“.

Aby toho nebylo málo, apetit po černém zlatu zvyšují Indie a Čína. Stoupající ekonomika, nárůst populace a problémy s vlastní produkcí ústí v import rekordních výšin.

Nezbývá než se zeptat: Bude mít analytik ze City pravdu?

Čtěte také