Václav Dejčmar má jeden z nejkrásnějších „českých“ hotelů v zahraničí. A také jeden problém – do svého resortu Zuri na ostrově Zanzibar u východního pobřeží Afriky se pořád nemůže dostat.

Místní vláda totiž z obavy ze šíření koronaviru ostrov v březnu odřízla od okolního světa a jediným způsobem, jak se na ostrov dostat, tak dodnes zůstává jen loď nebo malé vnitrostátní letadlo z Dar-es-Salaamu, největšího města pevninské Tanzanie, ke které populární ostrov patří.

„Nařízení vlády zatím platí do konce května, takže do té doby zůstávají zavřené i všechny plážové hotely. Zásadnější ale stejně bude harmonogram návratu mezinárodních leteckých spojů. První lety se očekávají od 1. června, ale ve větší míře spíš až od poloviny července,“ říká Dejčmar.  

Tomu koranavirus na Zanzibaru udělal nepříjemnou čáru přes rozpočet – luxusní pětihvězdičkový resort, který Dejčmara a jeho partnery z finanční skupiny RSJ vyšel na „vyšší desítky milionů dolarů“, měl po předloňském otevření před sebou první plnohodnotný rok. Do něj sice nakročil nadějně, jenže teď je všechno jinak.

Zuri přitom sbíralo jedno ocenění za druhým, jako první hotel na světě získalo například zlatou certifikaci organizace EarthCheck, která kromě hodnocení dopadů na životní prostředí zohledňuje i ekonomický a sociokulturní přínos pro místní komunitu.

Zuri tvoří 56 bungalovů, vil a suit, které doplňuje velký bazén, tropická zahrada, nádherná pláž s bílým pískem a šest barů a restaurací. Luxus se tady neskrývá ve zlatých klikách, ale spíš v prožitku, zkušenosti a unikátní bohémské atmosféře, kterou jinde nenajdete.

„Resort byl před vypuknutím epidemie na letošní rok téměř vyprodaný, ale teď je jasné, že budeme muset počítat minimálně se ztrátou tříměsíčního příjmu,“ přiznává Dejčmar. „Ještě na konci března jsme měli obsazeno 50 procent hotelu, ale ve vlastním zájmu jsme všem hostům doporučili co nejrychleji opustit ostrov, než přestanou létat letadla,“ vzpomíná Dejčmar.

Část turistů přesto zůstala v tropickém ráji v Indickém oceánu uvězněna a na ostrov také nezvykle zavítali v omezeném počtu lokální turisté z Tanzanie, kteří využili nabídky čtrnáctidenních karanténních pobytů některých levnějších hotelů mimo turistická centra. 

To se však netýkalo Zuri. „Většina dodavatelů služeb nám vyšla vstříc a zmrazila nebo nám posunula platby, převážná většina našich zahraničních manažerů se stihla vrátit ke svým rodinám, ale nevyhnuli jsme se bohužel ani částečnému propouštění,“ popisuje Dejčmar.

Resort Zuri na Zanzibaru | Foto Zuri

Podle něj měl hotel štěstí, že epidemie přišla v období dešťů, kdy přijíždí méně turistů. Mírný optimismus přesto u Dejčmara dál doplňuje opatrnost. „Radši jsme vytvořili plán, jak celý resort hibernovat na libovolně dlouhou dobu, aby neutrpěly budovy nebo technologie,“ dodává.

Zároveň už se ale Zuri připravuje i na své znovuotevření.

„Stále evidujeme přes tisíc rezervací na tento rok. Nejčastěji teď dostáváme rezervace na srpen, září a říjen a také na příští rok. Přestože bychom rádi ubytovali také odvážnější cestovatele, kteří stále doufají v přílet ještě v červnu, zprávy od aerolinek naznačují, že znovuotevření bude až v červenci,“ odhaduje Dejčmar.

Ceny se nezmění (nejlevnější noc vyjde na 550 dolarů), rozsah služeb se ale výrazně rozšíří tak, aby resort vyhovoval „koronavirovým“ požadavkům na bezpečnost. 

Po příletu můžete projít VIP salonkem, abyste minimalizovali kontakt s lidmi, v hotelu dostanete lokálně šitou roušku a dezinfekční set, s recepcí budete komunikovat přes mobilní aplikaci, jídlo si zase budete moct nechat donést do pokoje. Resort se také bude dezinfikovat pomocí UV lamp a mezi ubytováním dvou hostů budou 24hodinové rozestupy, aby byl čas na důkladný úklid.

„Zuri má výhodu, že tady nejsou žádné chodby, výtahy nebo uzavřené společné prostory, protože každý bungalov tvoří samostatný objekt a všude proudí čerstvý vzduch. Je to ideální místo pro sociální distancování, a to zcela přirozeným způsobem,“ usmívá se Dejčmar. 

Vydání Forbesu Dycky med!

„Pláž je dlouhá 300 metrů, takže se sem vejdou všechny slunečníky s pětimetrovými rozestupy. I při maximální obsazenosti resort vždy působil jako poloprázdný. Proto by se dalo říct, že pobyt uvnitř něj je z hlediska přenosu infekce bezpečnější než pobyt v zaplněném městě,“ tvrdí. 

Podle Dejčmara by segment luxusních hotelů nemusel utrpět tolik a právě hotely mimo velkoměsta, které jsou spojené s přírodou, wellness a relaxací by z krize mohly vyjít nejlépe. V případě Zuri ale bude klíčové, kdy na ostrov opět začnou létat velké aerolinky.

„Máme štěstí, že naši hlavní partneři Qatar nebo Emirates jsou spíš PR projekty svých vlád než striktně komerční firmy, takže zůstávám optimistou. V jiných destinacích to asi bude horší. Myslím, že konvenční masová turistika utrpí na hodně dlouhou dobu,“ dodává Dejčmar.