Po tradičním papežském vánočním poselství Urbi et orbi se miliony očí z celého světa upnuly k  balkonu svatopetrské baziliky znovu v půlce ledna, kdy HBO začala vysílat očekávaný seriál italského mága Paola Sorrentina New Pope. V jeho Vatikánu kardinálové tančí, jeptišky se organizují v odborovém svazu a papežové jsou „sexy and they know it“.

V mužském mikrokosmu prožraném zápasy o moc v něm najednou září výjimečná ženská hrdinka. Smyslná šéfka marketingu Sofia Dubois, která byla v první sérii pouze jednou z mnoha postav. Pragmatická absolventka americké univerzity, která bavila diváky a nakonec i papeže Pia XIII. svým podnikatelským přístupem ke zkostnatělým církevním tradicím, v nové řadě zkrátila lokny a získala mnohem více prostoru i vlivu.

Sofia je kousavým režijním komentářem na téma vztahu katolické církve k ženám. Donedávna by možná zůstala u skutečného Vatikánu nepochopená, ne-li odsouzená. Sorrentino ale zřejmě netušil, že úvodní díly nové série jeho seriálu zastíní sám papež František vlastní ženskou hrdinkou, která se dlouholetou prací pro Vatikán propracovala ke skutečné roli.

Papež včera jmenoval historicky vůbec první ženu do vysoké funkce ve státním sekretariátu. Je jí italská právnička Francesca Di Giovanni, která bude nově zastávat funkci náměstkyně pro vztahy Vatikánu s ostatními státy. Jedná se o jednu z nejdůležitějších – ne-li nejdůležitější – rolí pro malý stát, který reprezentuje celý římskokatolický svět.

Tahle role se dá podle odborníků na diplomacii srovnávat s rolí náměstkyně či zástupkyně ministra zahraničí a ve Vatikánu ji dosud mohl zastávat jen některý z kardinálů nebo výše postavených duchovních. Di Giovanni bude mít na starosti jednání nejen s jinými státy, ale i s důležitými světovými organizacemi typu OSN. Vatikán vede na mezinárodní úrovni vztahy asi se 180 subjekty.

Sorrentinova Sofia je pochopitelně o poznání výstřednější postavou než skutečná aktérka. Krok zvolit si do viditelné výkonné role Vatikánu ženu se ale dá interpretovat jako taková malá revoluce. Pro církev bylo po staletí něco podobného nemyslitelné.

Papež František. Foto: Unsplash

Šestašedesátiletá Di Giovanni se narodila v Palermu na Sicílii, která je považována za jeden z nejkonzervativnějších cípů Itálie. Pracovala jako notářka a dnes je respektovaná právnička, která církvi a Vatikánu zasvětila většinu svojí kariéry.  Ve Vatikánu v sekci pro vztah s ostatními státy pracuje už od roku 1993. Zažila tedy tři papeže a taky tři různé přístupy vedení církve a duchovní osvěty. 

„Nikdy bych si nemyslela, že mi Svatý otec svěří tuhle roli,“ uvedla po svém jmenování, jež sama označila za bezprecedentní, a nechala se slyšet, že je vidět, že současný papež se snaží věnovat postavení žen v římskokatolické církvi. Papež adresoval ženám i část svého novoročního projevu, když mimo jiné prohlásil, že každý pozitivní krok vůči ženám je velký krok pro lidstvo. 

Francesca Di Giovanni se v minulosti vyjadřovala třeba k migrační krizi, humanitárnímu právu i k postavení žen. Ženy vnímá jako dárkyně, schopné mediátorky a ty, kdo jsou schopné nastolovat mír. 

Podotýká také, že ženy tvoří přes polovinu z více než 1,3 miliardy katolíků na planetě a jsou mnohem aktivnější v různých organizacích při náboženských institucích než muži.