Zpočátku se to může zdát jako dobrý nápad. Darovat pěkné náušnice či prstýnek. What could possibly go wrong?

Naprosto všechno. Buď se netrefíte do vkusu (a to je ta lepší varianta), nebo si obdarovaná vyloží dárek jinak a začne pod stromečkem s prstýnkem v ruce přikyvovat: „Ano, vezmu!“

Pokud byste se těmto nočním můrám rádi vyhnuli, vyberte radši šperk krok za krokem podle tohoto návodu.

Krok č. 1: zjistěte, jaký šperk nosí

Chystáte se koupit náramek, protože ho vaše maminka na rozdíl od náušnic a řetízku nenosí? Co když je to proto, že ho na ruce nesnese?

Sledujte vaši oběť několik dnů a prohledejte ji pořádně šperkovnici. Nepokoušejte se nahrazovat oblíbené kousky, které skoro nesundá. Radši se zaměřte na typ šperku, který ráda nosí a mění. Jsou to náušnice? Trefa!

Krok č. 2: vyberte materiál

Znovu radíme neexperimentovat. Nosí budoucí obdarovaný/á jen žluté zlato? Pak je to jasná volba i pro vás. Pokud si troufnete, zkuste šperk vybrat v barvě růžového zlata. Výborně jde k sobě i stříbro a bílé zlato.

Když chcete pod stromečkem zanechat dojem, vyberte netradiční kousek. Na českém trhu jich najdete spoustu, třeba šperky z chirurgické ocelidřeva či skla.

A darovat můžete i šperk z recyklovaných materiálů. Divili byste se, jak dobře může vypadat. Podívejte se třeba na šperky Terezy Sekyrové, které tvoří pod značkou Geometrica.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Complete jewellery collection at @claf_life … step by and choose your #joy ! •  ••• photo by @ladanayevo

Příspěvek sdílený Geometrica (@geometrica.cz),

Krok č. 3: velikost

Splnili jste úspěšně první dva kroky? Tak jdeme na ten nejtěžší. Jestli se chystáte darovat pod stromeček prstýnek, máte pár možností, jak vybrat správně jeho velikost.

„Někteří pánové zkoušejí změřit prst své partnerky provázkem, když spí,“ popisuje šperkařka Lenka Kerlická z 27Jewelry. Dodává ale, že to není zrovna dobrý nápad, do správné velikosti se většinou netrefí. 

Jistější je vyfotit oblíbený prsten, zvážit ho a poslat k němu i údaj o výšce. Šperkař/ka z toho velikost prstenu odhadne.

A pokud se vám prsten podařilo tajně získat na delší dobu, připravila Lenka Kerlická na svém webu šablonu pro tisk. Na tu stačí přiložit jiný prstýnek a jeho velikost podle ní změřit.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Black pearl with clear diamonds is set into white gold. . . .

Příspěvek sdílený 27JEWELRY (@27jewelry),

Krok č. 4: styl

Visací náušnice? Perly? Pokud znáte vkus obdarované, není co řešit. Jestli si ale nevíte rady, vždy vybírejte spíš drobnější a jednodušší šperky.

Ale nebuďte nudní! Co místo klasického čirého diamantu zvolit černý?

Pokud by měl být umístěn na prstenu, dejte si hlavně pozor, aby darování o Vánocích nevypadalo jako žádost o ruku. Nebyli byste první.

Vyhněte se prstenu pouze s jedním kamenem, předání krabičky raději pár slovy uveďte. A jestli máte jen trochu pochybnosti, že by si dárek mohla vaše polovička vyložit jinak než vy, kupte radši řetízek.

Krok č. 5: něco navíc

Rozhodli jste se pro minimalistický šperk a teď vám to celé přijde nějak málo? Co ho ozvláštnit vzkazem? Zvolte klidně nějaké obecné heslo jako „láska“, to je teď u šperků v kurzu. Nebo si zkuste vyhrát a vymyslet něco osobního. Šperky s hesly vyrábí na zakázku třeba česká designérka Kristýna Malovaná.