skip to main content
30 pod 30

Spokojený život? I bez alkoholu, komentují suchý únor mladí z výběru 30 pod 30

2 minuty čtení

O uplynulém víkendu odstartoval tzv. suchý únor, tedy období, kdy se mnoho lidí rozhodne dodržet výzvu a celý měsíc nepozřít ani kapku alkoholu.

K výzvě se pravidelně přidává například náš Fanfaron, ale nás také zajímalo, jak k ní přistupuje mladá generace.

Proto jsme vyzpovídali talentované mladé Čechy z našeho výběru 30 pod 30 a zeptali se jich, jestli „suchej únor“ dodržují a jaký je vůbec jejich vztah k alkoholu.

Marie Salomonová

zakladatelka neziskové organizace Nevypusť duši

Suchý únor podporuji, je to jeden z mála měsíců, kdy se do mého abstinentského klubu přidá i pár dalších známých a kamarádů a alespoň chvíli se tolik lidí nepodivuje nad tím, že nepiju. Jako někdo, kdo se pohybuje v oblasti duševního zdraví, si myslím, že má velký smysl vyzkoušet si prožití super večera, networkingu nebo party bez alkoholu. Osobně nepiju už sedm let vůbec a nijak mě to nelimituje.

Lukáš Žďárský

spolumajitel Vnitroblocku a Kavárny, co hledá jméno

Suchý únor ani žádnou jinou výzvu nedržím, protože si myslím, že naše tělo si zaslouží víc než jeden měsíc v roce. Alkohol vnímám jako mentální i fyzickou brzdu, proto ho piju jen výjimečně. Mé okolí to ví, přestalo se tím zabývat a už roky je pro ně spíš překvapení, že si dám sklenku vína k jídlu nebo pivo na žízeň místo vody.

Kateřina Vacková

zakladatelka neziskové organizace Loono

Já jsem od Nového roku abstinentkou. A v  „suchaření“ se chystám pokračovat i v únoru. A to nejen proto, že se ukázalo, jaký je ta pro zdravé srdce dříve doporučovaná jedna sklenička vína denně mýtus.

Jaroslav Beck

hudební skladatel

U mě osobně funguje suchý únor vlastně celoročně. Piju jen výjimečně, a to po vzoru svých moravských předků „pouze z rukou lékaře“, když se něčeho nechtěně přejím. Celkově mě koncept společenského ani „sportovního“ pití moc neoslovil.

Trang Do Thu

blogerka a komunikační manažerka, Spaceti

Obecně nejsem zastánkyní toho, jít z pravidelného pití k úplné abstinenci. Spíš znát svoji míru, mít respekt k vlastnímu zdraví a sobě samému. Jinak ho nebudou mít ani ostatní. Ale ráda podpořím všechny, kteří se do téhle aktivity s nula procenty alkoholu zapojí.

Lumír Kunz

ředitel Aukra

Hromadné výzvy, jako jsou měsíce sucha, online detoxu nebo třeba různá novoroční předsevzetí, nepatří mezi davové „svátky“, kterých se účastním. Když mám chuť s něčím začít nebo skončit, tak to udělám a nepotřebuji k tomu davovou podporu. Suchý únor se mě týkat nebude a s největší pravděpodobností si nějakou skleničku dám.

Leo Macenauer

módní návrhář

Suchý únor, stejně jako jakákoli jiná rozsáhlejší vlna, na mě moc nepůsobí. Je pravda, že když se to dostane na úroveň nejbližších kamarádů a uděláme nějakou sázku, dostane se i na mě, ale spíše mě to míjí. Osobně jsem po Vánocích držel suchý leden, ale ve třetím týdnu už jsem ho docela zamokřil.

Terezie Kovalová

violoncellistka

Suchý únor podporuji již několik let. Držet ho sama nepotřebuju, protože alkohol téměř nepiju. Spíš se v něm snažím podporovat ty, kteří se pro něj rozhodnou, a zároveň vtipně odpálkovávat obhájce nezřízeného chlastání, kteří si neodpustí rýpání do nepijících.

To, jak máme u nás v republice nastavený vztah k alkoholu, mě upřímně až děsí. Rozhodně nikomu nemíním říkat, aby vůbec nepil, ale lít téměř každý den, na to naše tělo prostě není uzpůsobené.