Na jedné straně je tu doporučení (nejen) ministerstva zdravotnictví necestovat do oblastí, s nimiž jsou spojeny obavy ohledně nákazy koronavirem. V případě českých turistů se to v současnosti týká zejména lyžařských pobytů v Itálii.

Na druhé straně stojí názor (nejen) zprostředkovatelů zájezdů o neadekvátním vzbuzování strachu.

Jistěže cestovky chrání svůj byznys, to ale automaticky nemusí znamenat, že nemají pravdu. Nebo mají přece jen pravdu politici? Nevzniká tím sice rovnou hamletovská otázka, nicméně pro ty, kdo se chystají do Itálie, je velmi důležitá. Jet, či nejet? To je, oč tu běží.

Jedna z klíčových zpráv v tomto směru zní: cestování je možné na vlastní riziko, avšak proti riziku se lze pojistit. Podle dostupných informací nabízí tuto službu pojišťovací skupina AXA, čímž se liší od konkurence.

Přístup většiny pojišťoven ke koronaviru je následující: odjede-li klient do oblasti, kam ministerstvo zahraničí nebo mezinárodní zdravotnická organizace cestovat nedoporučuje (což je většinově právě Itálie), a tam onemocní, nemá nárok na plnění léčebných výloh.

Toto stanovisko původně zastávala i AXA, ale přehodnotila ho. Společnost se sice přidává k apelu, aby lidé do postižených oblastí raději nejezdili, ovšem i v případě nákazy v rizikové lokalitě garantuje krýt náklady na léčení nebo eventuální repatriaci do vlasti.

Foto Forbes US

AXA nehradí pouze karanténu bez hospitalizace v hostitelské zemi čili náklady související s vynuceným delším pobytem. Ty by však neměly být od lidí vyžadovány, a pokud k tomu přece dojde, nabízí pojišťovna pomoc vlastního právního oddělení.

Váhání, zda do Itálie cestovat, za někoho vyřešili dopravci. České aerolinie pozastavily do 6. dubna letecké mosty do Milána a Boloni a cestujícím nabízejí vrácení peněz v plné výši, případně přesměrování na lety s jinými dopravci.

Do Benátek, Říma a Milána přestanou jezdit žluté autobusy RegioJet, poslední spoj do Itálie vypraví společnost v pátek.

„Cestujícím s rezervací na příští týden bude umožněna buď přerezervace na spoje tohoto týdne, aby měli možnost vrátit se zpět. Nebo jim bude umožněno zrušení cesty a vrácení peněz bez stornovacího poplatku. Zároveň se ruší stornopoplatky u všech jízdenek zakoupených pro cesty do Itálie, zatím s termínem jízdy do 31. března,“ uvedl Aleš Ondrůj, mluvčí RegioJetu.

Ti, kdo si rozmyslí zájezd s cestovní kanceláří, nemohou počítat s tím, že jim budou vráceny peníze. „Tímto způsobem by náš ekonomický svět nemohl fungovat,“ říká Jan Papež. „Platí zkrátka, že pokud se někdo rozhodne svobodně Itálii stornovat, je to jeho odpovědnost. Nelíbí se mi, že jsou provozovatelé cestovek stavěni politiky do rolí bezcitných a ziskuchtivých nelidů.“

Foto Forbes US

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří se na politiky hodně zlobí. Prý vyvolali chaos: „Je-li určité místo z hlediska koronaviru nebezpečné, je v karanténě, což se týká například jednotlivých údolí, nikdy celého regionu. Lokalita bez karantény musí být považována ze bezpečnou a není důvod vydávat doporučení, aby tam turisté necestovali. Ministr zdravotnictví přesně tohle ve svém vystoupení udělal, čímž dramaticky změnil situaci.“

Papež pokračuje: „Za poslední tři týdny se z italských hor vrátilo 60 tisíc českých turistů a máme dva nemocné. Ministr zdravotnictví místo uklidnění vyvolal zcela absurdní situaci. Mluvil jsem například s učitelkou z východních Čech, která má v plánu odjet do Itálie, ředitelka jí ale předhazuje, že je nemorální a nemyslí na zdraví dětí.“

Další Papežova argumentace se týká toho, že i kdyby svým klientům cestovky po stornu zaplacené sumy vracely, lidé jedoucí na italské hory na vlastní pěst by jen těžko dostávali peníze kupříkladu od hoteliérů, u nichž si rezervovali pobyt.

„Ministr zdravotnictví tím dělí občany na dvě kategorie. Nebo by měl na ministerstvu otevřít kasičku a těmto cestujícím peníze vracet, stejně jako by měl vracet ušlý zisk lidem, kterým doporučuje následnou karanténou po návratu. Čeští politici jako by v horečce cosi bez rozmyslu vyprskli a tváří se jako spasitelé světa. Jsem z nich znechucený.“