Pokud se řekne pólo, pak se vám asi vybaví milionáři se skleničkou šampaňského v ruce dívající se na hráče na drahých koních na ještě dražším hřišti. A tak to většinou i chodí. Ale najdou se i takové celebrity, které se do hry aktivně zapojí. Třeba Walt Disney, Winston Churchill nebo dnes Sylvester Stallone a princové William a Harry. Prostě smetánka.

Ale i u nás máme takového profíka, byť jste o něm možná ještě ani neslyšeli. Je jím Martina Lowe, PR manažerka Louise Vuittona a členka prestižního Guards Polo Club.

„Pokud jste úspěšní, máte rádi sport a adrenalin, tak to zřejmě chcete ukázat i ostatním. Jasně, můžete si jít zahrát třeba golf, ale ten je pro masy, a navíc není tak akční. O něco zajímavější je jachting nebo formule 1, ale tam si nejspíš nezajezdíte. Proto jediným adrenalinovým sportem, kde můžete ukázat svůj talent a bohatství, je pólo,“ říká naše nejlepší hráčka a manažerka, která už několik let žije v Londýně se svým manželem, sirem Frankem Lowem, zakladatelem reklamní agentury Lowe GGK.

martina

Do Čech jezdí jen na pár dní v měsíci, aby zkontrolovala chod své firmy MMH Polo, jež se stará o komunikaci značek Swarovski, Intimissimi a Calzedonia, Tous nebo třeba L’Institute Guerlain. Ona sama má na starosti kvůli časovému vytížení „jen“ Louis Vuitton, a to už více než deset let. Byly doby, kdy měla dvě práce najednou. Kromě LV pracovala taky pro nadnárodní PR agenturu Edelman London, kde zajišťovala poradenství pro Shell a Unilever.

„Pracovala jsem denně do půlnoci, většinu času jsem trávila v letadle a hotelích a neměla volno většinu víkendů. Ale vydržela jsem to tři roky,“ vzpomíná Lowe, pro kterou je práce drogou. Stejně jako koňské pólo, kterému se začala naplno věnovat před šesti lety. „Na koních jezdím už mnoho let. Celkově mám ráda sporty, ale pólo je jiné. Jednou jsem ho zkusila a od té doby nechci nic jiného. Úplně mě to pohltilo.“

Jenže problém byl v tom, že u nás tento sport nemá žádnou tradici. „Máme pestrou historii ve skákání a v dostizích, kde je spousta peněz, ale pólu se tu nevěnuje na profesionální úrovni nikdo,“ říká Lowe, která se to pokusila změnit. Založila klub La Republica na farmě Levín, kde začala pořádat turnaje BMW Czech Polo Open, ale před dvěma lety přestala. „Myslím, že by turnaje měl organizovat někdo žijící v Česku,“ vysvětluje.

martina2

Po roce hraní u nás se rozhodla, že bude hrát v Anglii, kde je tento sport na nejvyšší úrovni v Evropě. „Řekla jsem si, že své peníze budu radši investovat do póla v zahraničí než u nás, kde si člověk ani pořádně nezahraje,“ říká Lowe s tím, že se jedná o nejdražší sport na světě, protože finance, které do něj investujete, se vám nikdy nevrátí. Třeba dobrý kůň pro amatéra stojí kolem 300 tisíc až půl milionu korun a ten skvělý od dvou milionů výš.

„Každý hráč, který chce jezdit turnaje, musí mít vlastní koně, profesionály, kteří s ním hrají v týmu, stáje, jízdárnu, hřiště a ošetřovatele. Já mám 30 koní, z toho osm mladých v Argentině, kteří se právě cvičí na hru v příštím roce,“ dodá hráčka z týmu Yaguara, který založila rodina jejího manžela. Zázemí mají půl hodiny od Londýna v Ascotu, kde si pronajímají 30 stájí a kde také společně s týmem právě teď trénuje na poslední turnaj anglické sezony.

V této sportovní oblasti potkává spoustu vlivných lidí od úspěšných byznysmenů po šlechtu. „Pólo má jednu velkou výhodu. Podle stylu hry poznáte, jaký má člověk charakter. Existují hráči, podnikatelé, kteří chtějí za každou cenu stát na stupni vítězů. Pronajímají si profesionální hráče, neznají své koně, protože nikdy nezajdou do stájí, a když jejich tým nevyhraje, pořídí si jiné profíky. A tento bezohledný přístup se také promítá do podnikání,“ říká Lowe.

martina1

Martina Lowe se svým týmem na červencovém turnaji Tiffany, kde hrál i princ Harry

„Pólo je sport o cti a výhře,“ pokračuje. „O poháru, který ale stejně musíte po roce vrátit,“ usměje se hráčka s handicapem nula na pánské úrovni, jenž má v Anglii pouze pár žen. Pólo je totiž drsný sport. Navíc jej nevysílá televize, a právě proto je těžké získat finance od sponzorů.

„Nechodí to tak, že by přišel sponzor a řekl: Budu vám platit pólo tým. Jediné, co funguje, jsou sponzorské dary jako například hodinky, brašny nebo oblečení,“ říká patronka týmu Yaguara, jejíž turnaj v Čechách takto sponzorovaly například BMW, Veuve Clicquot nebo třeba módní značka La Martina Argentince Landa Simonettiho, jenž sám zformoval vlastní pólo tým.


Máte peníze a chuť si pólo vyzkoušet? Seznamte se s pravidly

  • K vybavení hráče patří pálka (takzvaně mallet), míček z plastu nebo kořene vrby, rukavice, přilba a také chrániče kolen. Hráč potřebuje také dobrého koně, kterých má pro zápas hned několik. S jedním většinou odehraje maximálně dvě části hry, těm se říká chukky (čaky). Nejlepšího koně si nechává na poslední chukku, která je většinou rozhodující. Kůň vždy musí mít na nohou bandáže, které ho chrání před kopyty ostatních koní. Ocas má zapletený, aby se do něj pálka nezamotala.
  • Pólo hrají proti sobě dva týmy složené ze čtyř jezdců na koních. Zápas se většinou skládá ze čtyř částí. Každá trvá 7 minut a 30 vteřin čistého času a jednotlivé části oddělují přestávky v délce od tří do pěti minut. Cílem je dostat míček do brány. U té stojí čároví rozhodčí, kteří hlídají, zdali míček prošel bránou regulérně, protože na rozdíl od fotbalu nemají branky horizontální břevno. Na hru a dodržování pravidel dohlíží dva rozhodčí na koních.
  • Každý hráč má přidělený takzvaný handicap. Ten se pohybuje v rozmezí od -2 až +10. Součtem handicapů členů týmu je určen týmový handicap.
  • Nejlepšími koňmi pro pólo jsou kříženci argentinských criollos a anglických plnokrevníků s výškou do 150 centimetrů. Tito koně se označují jako pólo pony. Musejí být rychlí a mrštní, protože jsou na ně při hře kladené vysoké nároky. Na argentinských farmách se rodí ročně stovky hříbat, přičemž pouze 5–10 procent projde náročnými testy pro pólo.