„Spousta lidí si dlouho myslela, že dodávková služba pomocí dronů je fikce. Teď je běžnou realitou – a to v zemi, o které by asi nikdo nepředpokládal, že bude posouvat svět inovací,“ říká ve své přednášce na TEDx inženýr robotiky Keller Rinaudo.

On a jeho tým stojí za startupem Zipline, kterému se podařilo vytvořit první a největší autonomní doručovací systém, jenž pomocí dronů dodává krev a léky po celé Rwandě. A ta se stala první zemí na světě, kde něco takového funguje.

Společnost vznikla v Silicon Valley před pěti lety, ve svém týmu má zkušené letecké veterány z firem jako SpaceX, Google, Boeing nebo NASA a investovali do ní například spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, zakladatel Yahoo Jerry Yang či investorské skupiny jako Sequoia Capital, Katalyst Ventures a také Stanfordova univerzita.

Keller Rinaudo

„Naším cílem je poskytnout každému člověku na světě okamžitý přístup k lékařské pomoci, a to za nízkou cenu, bez kapky benzinu a s minimalizací exspirace krve,“ říká Rinaudo, který kromě Rwandy letos rozjíždí také čtyři distribuční centra v Ghaně a usiluje o zavedení této služby ve Spojených státech.

Alfou a omegou celého systému je distribuční centrum, které ve Rwandě vybudovali ve spolupráci s tamní vládou před třemi lety během několika týdnů na původně kukuřičném poli. Dnes jsou ve Rwandě taková centra dvě, pracovníci Zipline z nich vypouštějí drony s dodávkami krve, plazmy, krevních destiček a léků po celé zemi.

Krev se do nich dostává z National Centre for Blood Transfusion. Zipline pokrývá víc než 20 procent dodávek krve v zemi mimo hlavní město a Rinaudo a jeho tým už zachránili přes 11 tisíc životů.

„V období dešťů v Africe cesty prakticky zmizí, a dron je tak revolucí ve zdravotní pomoci, která se dostane i k lidem ve vzdálených a těžce přístupných místech,“ vysvětluje Rinaudo. Startup funguje na základě smlouvy s rwandskou vládou, která firmě platí za každou úspěšnou dodávku.

Rinaudo přišel s tímto nápadem poté, co se v roce 2014 v Tanzanii potkal se studentem, který vyvinul mobilní aplikaci pro zdravotníky umožňující v ambulantních případech žádat o vakcíny a léky. Bohužel, africká vláda nebyla schopná na tyto žádosti účinně reagovat.

Právě to se rozhodl Rinaudo změnit a po dvou letech od jejich setkání už drony doručily první objednávky. Létají za každého počasí, na jeden zátah uletí až 160 kilometrů při maximální rychlosti 128 km/h s nákladem o váze 1,75 kilogramu.

„Neustále zlepšujeme start, samotný let i přistávací schopnosti. Minulý rok jsme postavili nové drony, díky kterým se čas mezi odesláním objednávky a její expedicí snížil z deseti minut na jednu. Díky tomu obstaráme až 500 dodávek denně,“ popisuje Rinaudo.

Celý systém funguje velmi jednoduše: nemocnice nebo zdravotní středisko zadá přes aplikaci (případně prostřednictvím SMS, WhatsAppu nebo telefonního hovoru), co potřebuje a kdy to má být doručeno.

Distribuční centrum zabalí dodávku do krabice a připraví ji k odletu. Dispečer sleduje celý let a dvě minuty před tím, než je dodávka na místě určení, obdrží středisko oznámení a vzápětí balíček přistane, vždy na totožném místě.

Tohle je přesně způsob, jak chudým zemím pomáhat. Náš startup ukazuje, že se dá podnikat i v Africe a že je to cesta, jak místním poskytnout práci.

V praxi to znamená, že vzdálenost, která by například autem trvala pět hodin (nebo kam by se auto nedostalo vůbec), zvládne dron za 30 minut, což je běžná doba, která uběhne od objednávky produktu k jeho doručení.

Díky tomuto systému si nemocnice nemusí dělat zásoby a předchází se tím exspiraci nevyužité plazmy nebo krevních destiček, které vydrží jen několik dnů až týdnů.

„Krev doručíme jak v čas, který si nemocnice objedná, tak ambulantně. Jedné ženě, která krvácela po porodu, jsme po sobě dodali ambulantně tři dávky krve,“ říká Rinaudo a dodává, že ambulantní zásilky tvoří asi třetinu objednávek.

Kromě záchrany životů ale vidí Rinaudo ve svém podnikání ještě další benefit – i když samotnou technologii a drony navrhují a testují v Kalifornii, v jejich distribučním centru pracují výhradně místní.

„Tohle je přesně způsob, jak chudým zemím pomáhat. Náš startup ukazuje, že se dá podnikat i v Africe a že je to cesta, jak místním poskytnout práci,“ vysvětluje.

Zipline otevře tento rok také čtyři distribuční centra v Ghaně a jedná s vládou Spojených států o využití dronů v Nevadě, ve které se kvůli odlivu obyvatel do větších měst během posledních let zavírají tucty nemocnic. A drony by měly zajistit, aby malé kliniky, které ještě zůstaly, měly přístup k potřebnému materiálu.