Měsíce nejistoty jsou u konce a kolos miliardáře Richarda Bransona se pomalu staví na nohy. Po zprávách o zajištění 250 milionů dolarů na záchranu aerolinek Virgin Atlantic se zdroj z Virgin Group pro Forbes vyjádřil, že „tříměsíční zápřah“ a s ním související příprava restrukturalizace skupiny začínají přinášet výsledky.

A to jsou samozřejmě dobré zprávy pro jednoho z nejznámějších britských miliardářů, který navíc čelil kritice, že má k záchraně svých firem použít své vlastní jmění – zvlášť když odvádí daně nikoli v Británii, ale v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech.

Teď je však Branson blízko zajištění dalších 1,3 miliardy dolarů, které by měly Virgin Group poskytnout aerolinky Delta (500 milionů), investiční firma Elliott Management (300 milionů) a také urychlený prodej akcií Virgin Galactic v hodnotě 500 milionů dolarů. Právě ten vrátil celé skupině půdu pod nohama.

Bransonovi a jeho týmu do sebe zapadlo hned několik důležitých dílků záchranné skládačky: v první řadě patří Virgin Galactic mezi miliardářova nejlikvidnější aktiva a po pandemickém propadu akcií na hodnotu devět dolarů se jejich cena vrátila na dohled čísel před krizí – v květnu už se akcie kosmické společnosti, navzdory jejím nedávným technickým nezdarům, obchodovaly za 17 dolarů.

Zároveň se zástupcům Virgin Atlantic podařilo nečekaně rychle vyjednat dohodu se dvěma hlavními odborovými svazy. O práci u krvácejících aerolinek sice přijdou 3000 zaměstnanců, ale vzájemná komunikace odborů a vedení letecké společnosti probíhala „napřímo a ve vzájemném souladu“.

Další detaily ohledně restrukturalizace uvnitř Virginu budou zveřejněny během července, ale už teď se zdá, že Bransonův kdysi pyšný byznysový kolos zastavil svůj historický propad a karta se mu obrací.