Na tuzemské dluhopisové scéně je opět živo. Po obří pětimiliardové emisi loterijního lídra Sazky se o rozruch postaral rozjetý výrobně-zbrojní kolos nejmladšího českého miliardáře Michala Strnada. Jeho holding CSG vydává svou historicky druhou emisi dluhopisů v hodnotě 1,5 miliardy korun. V případě příznivých podmínek na trhu by se její objem mohl zvýšit až na dvě miliardy. 

Michal Strnad, který loni převzal holding o desítkách firem po otci Jaroslavovi, společnost dál žene cestou expanze, ať už v rámci stávajících firem, nebo získáváním nových. Skupina loni utržila 11,5 miliardy korun a provozní zisk (EBITDA) vyskočil na 1,9 miliardy. Oba klíčové ukazatele tak meziročně vzrostly téměř o polovinu. Vedle skupiny ale stojí řada dalších projektů a firem, které Strnadovi do skupiny CSG zatím nekonsolidují. 

„Významný podíl na růstu hospodářských výsledků měly klíčové společnosti poskytující služby v oblasti letectví a leteckého výcviku, výroby speciálních pozemních vozidel, výroby radarů a produkce brzdových systémů pro kolejová vozidla,“ shrnuje Michal Strnad.

Vydání Forbesu Teď!

Robustní růst skupiny a jejích tržeb ale také něco stojí. Skupina tak dlouhodobě operuje se značným zadlužením. V roce 2016 vydala svou první emisi dluhopisů za více než dvě miliardy, vedle toho se financuje provozními a akvizičními úvěry ve výši několika miliard. 

„Máme to pod kontrolou. Samy dluhopisy nám přikazují dodržovat velmi přísnou úroveň zadlužení, kterou s rezervou plníme. Dáváme si na to pozor. Po loňském roce, který jsme si hodně odmakali, vypadá ten letošní výborně. Máme velké zakázky, řadu věcí na dofakturaci. Dotahujeme projekty, které se rozbíhaly třeba v roce 2017,“ uvedl k tomu Michal Strnad v rozhovoru pro Forbes v polovině letošního roku. 

Podle dluhopisové dokumentace z roku 2016 nesmí zadlužení skupiny přesáhnout čtyřnásobek EBITDA. Druhá emise je v tomto ohledu ještě o něco přísnější, když hovoří o hranici 3,5krát EBITDA.

Michal Strnad, nejmladší český miliardář

Čerstvá emise dluhopisů má sloužit zejména pro refinancování starých dluhopisů se splatností v roce 2021, ale také dražších akvizičních úvěrů, které CSG používá při nákupu firem. CSG se navíc mnohdy zaměřuje na průmyslové firmy procházející obtížemi. Financování od bank u takovýchto transakcí bývá složité a drahé. I k tomu poslouží zdroje z nové emise, kterou pro CSG chystá konsorcium bank Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. Zbylé peníze najdou uplatnění v nových investicích. 

Firma zároveň klade důraz na informaci, že výnos z emise dluhopisů je určen pro rozvoj výhradně civilní části skupiny. Nebude tedy použit pro aktivity v obranném průmyslu. Důvodem je prostý fakt, že pro některé bankéře a velké institucionální investory je zbrojní výroba problematická. Strnadovi by se tak automaticky zmenšil pool potenciálních investorů. 

Skupina je v současnosti dostatečně rozkročená. Kromě divize označené jako Land Systems, kde se soustřeďuje obranná výroba a obchod v oblasti pozemních vozidel či munice, se CSG nově hodně orientuje na letecký průmysl, kam patří výroba radarů, servis civilních letadel či letecký výcvik. Dalším rostoucím pilířem se stal průmysl železniční, kam patří významný evropský výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla Dako-CZ. 

Ten je od srpna také výrobcem i opravářem železničních vagonů, když v rámci složitého insolvenčního případu někdejší vagonky Legios získal do pronájmu lounský výrobní areál společnosti Heavy Machinery Services. O něj vede Strnad ostré spory s firmami napojenými na mediálního podnikatele Františka Savova.

Nový dluhopis nese pohyblivý úrok závislý na šestiměsíční sazbě PRIBOR. V praxi to znamená, že cenný papír ponese zhruba 5,5 procenta ročně. Jde opět o pětiletý bond se splatností koncem roku 2024.

Příklad zmiňované Sazky ukázal, že na podobné typy dluhopisů je vhodná doba – po emisi nejslavnější české loterie se doslova zaprášilo. A optimisty jsou i oba Strnadové. Přednost dostanou stávající držitelé bondů firmy CSG a výměnu starých dluhopisů za nové chce CSG podpořit výhodnějšími podmínkami.