„Mám tolik přátel, kteří i přesto, že za své studium utratili stovky tisíc dolarů a věnovali mu více než čtyři roky, litují věcí, které během něj neudělali,“ řekla ve svém TED Talku Lizz Wessel, specialistka na zaměstnávání čerstvých absolventů a studentů.

Tohle jsou podle Wessel věci, které byste měli během studia rozhodně stihnout, abyste nedopadli jako oni.

Posílejte nevyžádané e-maily

Máte nějaký vzor, se kterým byste se chtěli sejít? Profesor na vaší univerzitě, zajímavý student z vaší fakulty nebo autor, který posunul vaše studium dále? Zadejte jejich jména do vyhledávače a napište jim e-mail, radí Wessel. „Každý chce pomoci vysokoškolským studentům, tak to využijte ve svůj prospěch.“

Nebude vás to stát více než pár desítek minut a možná vám to otevře nové dveře, stejně jako jí. Další výhoda? Jelikož jde „jen“ o e-mail, nemusíte se bát, že se znemožníte. A věřte, že psaní nevyžádaných e-mailů v pracovním životě jako když najdete. 

Najděte si svou „pětku“ a profesora

„Kdybych neměla své vysokoškolské kamarády, nebyla bych tam, kde jsem teď,“ přemítá Wessel. Její rada? Najděte si na škole pět lidí, na které se budete moct za každých okolností spolehnout. Obklopte se lidmi, kteří vás inspirují a kteří vám pomohou v budoucnu nasměrovat vaši kariéru. 

Přijde vám to samozřejmé? Tak si uvědomte následující: „Nikdy už nebudete v prostředí tolika bystrých hlav, jako když jste na univerzitě,“ připomíná Wessel. 

Totéž platí pro profesory. Najděte si jednoho, který bude vést vaši studentskou cestu. Pro každého to bude někdo jiný, připomíná Wessel. Měl by to být ale někdo, kdo přemýšlí stejně jako vy, kdo se pohybuje v oblasti, která vás zajímá, nebo zkrátka někdo, kdo vás dokáže inspirovat. 

Zapište si praktické předměty

I když Wessel prošla kurzy od politické vědy až po japonštinu, nejraději vzpomíná na kurz grafického designu. „Tenhle kurz mi pomohl v každodenním pracovním životě více než všechny ostatní kurzy dohromady.“

Ať už tedy studujete cokoli, pokuste se do svého rozvrhu dostat alespoň jeden čistě praktický kurz. „Vrátí se vám to,“ je přesvědčena Wessel.

Něco rozjeďte

Kdyby Wessel nerozjela svůj první byznys už v 19 letech, je možné, že by se do podnikání nepustila ani po škole. Pokud se necítíte na vlastní podnik, nezoufejte. Můžete rozjet studentský klub, začít vydávat časopis nebo pořádat konference. 

Výhoda? Naučíte se vést projekt, spřátelíte se s dalšími studenty, poznáte profesory a vedení školy. A to se vám bude hodit nejen během studia, ale také po něm. 

Zažijte dobrodružství

„Už nikdy nebudete mít tak bezstarostný život jako na škole,“ tvrdí Wessel. Jeďte na zahraniční stáž, vyjeďte na rok za hranice, choďte na workshopy, účastněte se konferencí. 

Dělejte věci, které vás nutí vystupovat z komfortní zóny. I kdyby se náhodou nevydařily, alespoň si ujasníte, co nechcete. Vzpomeňte na to, že nejvíce litujeme věcí, které jsme neudělali. Ne naopak. 

Získejte co nejvíc pracovních zkušeností

Poslední věc, kterou byste měli během studia stihnout, je paradoxně práce. Neznamená to, že byste měli každou volnou chvíli vydělávat, jde spíše o to, abyste si vyzkoušeli co největší počet pozic. 

„V průběhu studia je naprosto v pohodě, když máte každé léto novou práci,“ míní Wessel. „Tohle je přesně ta chvíle, kdy musíte zjistit, co děláte rádi, co naopak nesnášíte, v čem jste dobří a v čem máte mezery.“

Tak se nebojte experimentovat!