skip to main content
Coca-Cola

Tajemství úspěchu Warrena Buffetta: Coca-Cola, férovost a sebereflexe

2 minuty čtení

Svou první akcii si Věštec z Omahy, jak se mu přezdívá, koupil už v 11 letech. Miliardář Warren Buffett, který je podle žebříčku Forbesu třetím nejbohatším člověkem na světě, dovedl za svou kariéru zhodnotit akcie své společnosti Berkshire Hathaway o neuvěřitelných 751 %.

Mnoho lidí si nejspíš myslí, že Buffett měl v životě prostě štěstí, jenže za jeho jměním stojí roky tvrdé práce a oddanosti tomu, co dělal. Od počátku své kariéry se soustředil převážně na akcie podhodnocených společností, které ostatní investoři ignorovali a využíval jejich skrytý potenciál. Jeho holdingová společnost Berkshire Hathaway je v současnosti spoluvlastníkem firmy Heinz, vlastníkem společnosti Friut of the Loom a také má minoritní podíl mimo jiné v American Expressu nebo Coca-Cole.

Čtěte také: Skvělým řečníkem se nenarodíte, ale musíte se to naučit. Jako Warren Buffett

Podle Warrena Buffetta je předpokladem dobrého investování emoční stabilita. Ceny akcií se mění a propady je třeba vidět jako příležitost k nákupu firem za nižší ceny, řekl časopisu Time. „Cena je to, co zaplatíte, a nazpět dostanete hodnotu,“ uvedl Buffet, „pokud neinvestujete kvůli hodnotě, tak proč to vůbec děláte?“ Podle jeho slov musíte také rozumět účetnictví, a to stejně tak dobře, jako rozumíte svému rodnému jazyku. Rozhodně se nevyplácí investovat na základě rad někoho jiného, protože druzí lidé nevědí, co je pro vás nejlepší, a není vhodné se spoléhat na jeden zdroj příjmů. A nakonec, nejlepší investice, jakou můžete udělat, je podle Buffetta investice do vás samých, protože hodnoty a vědomosti vám nikdo nevezme.

Jenže to nejsou všechny faktory, které dopomohly Věštci z Omahy k jeho závratnému jmění a dobrému jménu. Buffett je i přes své ohromné bohatství velmi skromný, jeho děti nedostávaly k narozeninám auta a miliardář stále bydlí jen pár metrů od domu, kde se narodil. Jeho pověst také jistě ovlivnilo férové jednání a transparentnost, s jakou svou společnost už několik let vede. Každý rok pořádá meetingy pro akcionáře Berkshire Hathaway, kterých se osobně účastní a k účastníkům také promlouvá o situaci ve společnosti a plánech do budoucna.

Čtěte také: S akciemi trpělivě, radí v nové knize „český Buffett“ Daniel Gladiš

A nebojí se sdílet své zkušenosti se studenty. Například na Univerzitě v Georgetownu posluchačům poradil: „Nikdy v životě nedělejte nic, za co byste se styděli před rodinou a přáteli, kdyby to bylo zveřejněno na titulní straně novin ve městě, kde bydlíte,“ řekl jim. Tímhle pravidlem bychom se měli řídit v byznysu i životě. 

Buffett je i v 84 letech stále plný elánu. Podle serveru Fortune ho neudržuje svěžím žádná dieta, spíš naopak. Denně vypije pět plechovek Coca-Coly: v práci pije „obyčejnou“ colu a doma si dopřává svou oblíbenou višňovou. Rád ji pije s bramborovými chipsy Utz a ke snídani si klidně dopřeje i zmrzlinu. A čím svůj stravovací režim obhajuje? „Zkontroloval jsem statistiky a nejnižší úmrtnost je u dětí ve věku šesti let. Tak jsem se rozhodl jíst jako šestiletý,“ řekl.

Autor: Lenka Hrůzová