Petr Chmela má přehled. I když sedí za svým pracovním stolem v nové kanceláři nad pražskou galerií Mánes a pod okny mu hučí Vltava, může online pozorovat, co se děje v 90 prodejnách, které Tescoma aktuálně v Česku má. Na velké televizi, jež má obraz dělený na čtyři menší pole, se nepřetržitě střídají záběry z jednotlivých obchodů. Praha, Brno, Ostrava atd. Trochu to připomíná slavnou scénu z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde Ladislav Smoljak dohlíží nad mechaniky.

„Nekřičím na ně: Co to děláš? Ale spojit bych se s prodavači obratem mohl,“ směje se Petr Chmela, poloviční majitel a tvář nejslavnější české značky kuchyňských potřeb Tescoma. Tu založil spolu se svým kamarádem Jiřím Vaculíkem v listopadu 1992, dnes se její kumulovaný roční obrat pohybuje kolem dvou miliard korun. Jestliže Petr Chmela občas velký rozhovor poskytne (naposledy pro únorový Forbes 2013), jeho společník veřejně nevystupuje.

„Letos nám opravdu dělá radost Čína, protože ve druhém roce svého působení jsme se tam dostali do černých čísel a máme již 70 prodejních míst napříč regiony. Ve výhledu jednoho roku bychom chtěli jejich počet zdvojnásobit,“ říká Chmela s tím, že zatím jde hlavně o menší prodejní místa, v obchodní hantýrce nazývané „shop in shop“.

„Rozvoj Číny je jednou z priorit, na níž se soustřeďujeme. A zároveň letos dobudujeme síť vlastních prodejen v Česku, jejichž počet přesáhne stovku,“ dodává muž, jenž vystudoval konzervatoř a je sběratelem starých rádií a hudebních nástrojů.

Pro svůj růst na tuzemském trhu spolupracuje Tescoma s franšízanty, tedy s podnikateli, kteří pod značkou Tescoma provozují vlastní obchody na základě dohodnutého know-how. V uplynulých letech společně mohutně investovali do rozvoje a modernizace prodejní sítě. Její součástí je nejen již zmíněný monitoring prodejen, ale také audiovizuální soustava, která zahrnuje obrazovku s prezentací aktuálních novinek pouhým přiložením čárového kódu výrobku.

Zákazník tak okamžitě spatří, co výrobek dokáže nebo jak jej v kuchyni použít. „Máme ve Zlíně vlastní ateliér a studio, kde videa vytváří náš tým včetně tří kuchařů. Společně jsme již takto vyrobili přes 1000 videí. Každý měsíc uvádíme na trh zhruba 20 nových výrobků a u nich už je video pravidlem,“ vysvětluje Petr Chmela způsob prezentace, který v tuzemském maloobchodu nemá zatím obdoby.

A Tescoma také české hranice už dávno přerostla. Z hlediska obratu je po československém trhu (na Slovensku má 30 obchodů) nejsilnější v Itálii, kde ji dokonce občas vnímají jako domácí značku (italský partner prodá zboží za zhruba 600 milionů korun ročně) a silná je také v Rusku.

Tam se jí pochopitelně v posledních měsících kvůli slabému rublu tolik nedaří, ale paradoxně jí ruská prodejní místa přibývají, protože navázala spolupráci se sítí prodejen Eldorado, jež patří pod křídla Petra Kellnera a Jiřího Šmejce. „Průběžně letos instalujeme 60 nových prodejních oddělení s naší značkou napříč celým Ruskem,“ dodává Chmela s tím, že celkem je v Rusku zhruba 400 prodejních míst Tescoma.

Firma investuje také v Česku. Loni investovala ve svém sídle ve Zlíně 33 milionů korun do modernější logistiky. Koupila technologii vertikálního skladovacího systému Kardex Remstar, který ve zkratce umí to, že „zboží jde ke skladníkovi, místo toho, aby skladník chodil za zbožím“. Skladovací systém má výšku 16 metrů a Tescoma z něj obsluhuje dodávky do celého světa. Umí vyřídit i malé objednávky zboží do jednotlivých obchodů, například podle barevnosti výrobků.

Výsledkem je, že firma příští rok v březnu definitivně opustí své sídlo v Nupakách u Prahy. Budovu u dálnice D1 s nepřehlédnutelnou šikmou pokličkou bude pronajímat, o jejím prodeji ani neuvažuje. „Je to skvělé místo, kterých u dálnice už moc není. Logistiku jsme ovšem odtamtud již celou přesunuli do Zlína, kde jsme ji centralizovali. Obchodní oddělení sice zůstane v Praze, ale nepotřebuje tak velké sídlo,“ říká Petr Chmela. Začíná tak hledání nájemce, který by mohl potřebovat 2 500 metrů čtverečních skladů a zároveň 800 metrů čtverečních kanceláří.

Co dál? Tescoma letos vyhrála se třemi výrobky prestižní designérskou cenu Reddot Design Award a dva její produkty získaly ocenění Good Design v Chicagu. Navíc se firma zkouší vrátit naplno na polský trh. Aktuálně tam má šest prodejních center, příští rok chce otevřít 10 dalších.

„Také už rozjíždíme expanzi naší značky směrem na německý trh,“ dodává Petr Chmela, jenž ve značkových obchodech experimentuje s vůněmi a hudbou. Jiná se prý hodí na dopoledne, jiná na odpoledne, ale cíl má Tescoma samozřejmě jasný: povzbudit zákazníky k dalším nákupům.