skip to main content
Světový byznys

Tesla postaví novou gigatovárnu v Číně, peníze na ni ale nemá

2 minuty čtení

Na gigatovárně v americké Nevadě ani nestihla zaschnout barva (neběží na 100 % výrobní kapacity) a už zmizela z centra pozornosti. Podle nejnovějších zpráv Tesla podepsala dohodu s čínským politbyrem, která ji opravňuje postavit továrnu v Šanghaji. Z výrobní linky by zde mělo sjíždět na 500 tisíc aut ročně.

Čtěte také: Komentář: Proč Tesla nezkrachuje, i když by měla

Jak velkou příležitost Čína pro Teslu představuje, snad netřeba dlouze rozvíjet. Země draka je největším globálním trhem pro elektromobily – loni se jich zde prodalo 1,2 milionu a trend je stoupající.

Již loni v létě se Tesla nechala slyšet, že ohledně výroby vede diskuze s čínskou vládou. Vše ale ztroskotalo na legislativě. Když jste tou dobou chtěli otevřít továrnu v Číně, museli jste do toho jít formou společného podniku. Pěkně 50/50 s lokálním partnerem, na což Elon Musk odmítal přistoupit.

Tyto paragrafy jsou dnes passé, a tak je Tesla vůbec první zahraniční automobilkou, která bude svou čínskou fabriku zcela vlastnit. Díky přítomnosti v Číně bude automobilka jednak blíže zákazníkům (svému druhému největšímu trhu), ale také šikovně obejde zvýšená cla na import z USA.

Podle South China Morning Post bude gigatovárna největší zahraniční investici na poli výroby v Číně. Náklady by prý mohly přeshánout i 5,5 miliardy dolarů, které za svůj zábavní resort v Šanghaji zaplatila společnost Walt Disney.

To vše otevírá nejzásadnější otázku: Kde Tesla vezme peníze?

Na konci prvního letošního kvartálu firma disponovala 2,7 miliardami dolarů v hotovosti. Část z toho ale nepochybně padla na splnění cíle vyrábět 5000 Modelů 3 týdně před koncem druhého kvartálu (a na Reuters tvrdí, že se to nakonec o pár hodin nepovedlo).

Musk však veřejně prohlásil, že shánět další kapitál nebude zapotřebí. To je v době, kdy propouštíte 9 % procent pracovní síly a jen tak tak (ne)stíháte vyrábět Model 3, přísně sebevědomé prohlášení.

Na Foolu si hrají s myšlenkou, zda nás náhodou nečeká v brzké době další oznámení, třeba o movitém čínském investorovi. Fabrika za 5+ miliard se přece nějak zaplatit musí, i když jste podnikatel super hrdina…