Možná ještě pamatujete na dubnovou bezprecedentní situaci, kdy se cena ropy kvůli pandemickému zastavení celosvětové ekonomiky na chvíli dostala do záporných hodnot. To znamenalo, že prodávající platili kupujícím, aby si černé zlato vůbec odebrali. Dnes se po více než čtvrt roce dozvídáme, jak moc tento dříve nevídaný jev promluvil do hospodaření firem, pro které je ropa hlavním byznysem.

Posledním příkladem je největší producent a exportér ropy na světě – saúdskoarabská společnost Saudi Aramco v neděli uvedla, že se jí čistý zisk ve druhém čtvrtletí letošního roku propadl o 73 procent na v přepočtu 6,6 miliardy dolarů. O rok dříve přitom vydělala čtyřnásobek.

Firma, která se na světové produkci ropy podílí zhruba z 10 procent a loni stála za historicky nejvyšším IPO na rijádské burze, kde od investorů rázem získala 30 miliard dolarů, přesto vidí světlo na konci tunelu. „Podívejte se na Čínu, tamní poptávka po benzinu a naftě je téměř na předcovidových úrovních. Pozorujeme, že se Asie zvedá a ostatní trhy také,“ řekl po zveřejnění výsledků šéf společnosti Amin Nasser.

Šéf Saudi Aramca Amin Nasser

Saúdskoarabský kolos ale i přes tříčtvrtinový pokles zisku plánuje vyplatit dividendu za letošní rok v celkovém objemu 75 miliard dolarů (v přepočtu 1,7 bilionu korun). Jen za druhé čtvrtletí, kdy k velkému propadu zisku došlo, vyplatí téměř 20 miliard dolarů.

Důvod je prozaický: majoritním vlastníkem firmy je Saúdská Arábie a na tu pokles poptávky zaviněný koronavirem, který uzavřel podniky nebo uzemnil letadla na světových letištích, dopadl citelně. Vláda je tak nyní ráda za každou miliardu, která pomůže vylepšit její fiskální rovnováhu.

Je to podobné jako v případě tuzemské společnosti ČEZ, kterou téměř ze 70 procent vlastní český stát, a dividendy tak vylepšují jeho rozpočet. Jen s tím rozdílem, že ohlášené dividendy od Saudi Aramca o 100 miliard korun převyšují celý roční rozpočet České republiky (1,5 bilionu korun v loňském roce).

Podle analytiků si to Saudi Aramco i přes propad zisku může dovolit. „Čísla Aramca jsou v porovnání s jeho rivaly zdravá,“ uvedl pro Reuters Mazen al-Sudairi, šéf výzkumu v Al Rajhi Capital.

Vývoj ceny lehké ropy WTI za poslední rok | Zdroj Markets Insider

Reaguje tak například na zveřejnění výsledků amerických těžařů, jako je Chevron nebo ExxonMobil, který pro změnu drží světový prim v oblasti rafinérského zpracování ropy, z přelomu měsíce.

Zatímco první zmíněná společnost za druhé čtvrtletí vykázala ztrátu přesahující osm miliard dolarů a ohlásila propouštění a další snižování nákladů, v případě Exxonu už byla ztráta „jen“ 1,1 miliardy dolarů. Exxon se ale ocitl v červených číslech po dvě čtvrtletí za sebou, což se mu nestalo dlouhých 36 let.