Všichni víme, že jít nakupovat s prázdným žaludkem není nejlepší nápad. Nová studie skotské University of Dundee ale ukazuje, že pokud nejste najedeni, neměli byste dělat žádná velká rozhodnutí. 

Účastníci experimentu, který s výsledky přichází, měli za úkol odpovídat na otázky ohledně jídla, peněz a jiných odměn – jednou najedení a podruhé s prázdným žaludkem.

Asi vás nepřekvapí, že nenajedení participanti se rozhodovali jinak, když došlo na jídlo – upřednostňovali menší odměnu, která ale přišla za kratší čas. Co je ale zajímavé, je skutečnost, že vynechání jídla ovlivnilo i názory a rozhodnutí na odměny, které s jídlem přímo nesouvisí.

„Zjistili jsme, že s prázdným žaludkem se účastníkům dramaticky změnila perspektiva- z dlouhodobé na krátkodobou,“ vysvětluje Vincent. Jinými slovy, hladoví účastníci se rozhodovali tak, aby uspokojili své ,přítomné‘ a ne ,budoucí‘ já. 

„Řekněme, že si jdete vyřídit hypotéku nebo nechat si poradit s úsporami. Pokud do toho půjdete hladoví, je možné, že upřednostníte krátkodobé uspokojení oproti lepší variantě pro vzdálenou budoucnost,“ uvádí na příkladu.

Autor studie připouští, že krátkodobé řešení nemusí vždy znamenat horší variantu. „Je ale důležité si uvědomit, jak hlad může ovlivnit naše preference a rozhodnutí,“ uzavírá.

Tak než se dnes pustíte do rozhodování, dejte si něco k jídlu.