Martina Vítková stojí spolu s manželem Davidem za zlínským holdingem NWT, pod jehož střechou staví skleníky, věnují se realitnímu developmentu nebo 3D tisku. A když vede byznys s dvoumiliardovým obratem, často myslí právě na tuto knihu.

Co? „Trilogie století od Kena Folletta.“

Proč? „Follet popisuje život pěti rodin v pěti zemích během celého 20. století, a protože jsem ‚Husákovo dítě‘ a na Gymnáziu v Kroměříži nás učili trochu jiné dějiny, kniha mě dostala.

Díky ní jsem si uvědomila, že to, co se dnes zdá jako samozřejmost, jí zítra být nemusí. Jak řekl George Santayana: ‚Ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen k tomu, ji znovu prožít.‘

Follett má skvělý vypravěčský styl a duši a důležité okamžiky dějin 20. století popisuje s velkou grácií. S jeho postavami dýcháte a cítíte, co prožívají a žijí. Uvědomíte si, jak je z dlouhodobého hlediska důležité umět se přizpůsobit a inovovat – a to jak v rámci byznysu, tak v rámci rodiny.“

Kdy? „Jedná se o trilogii, takže postupně, jak díly vycházely, od roku 2011 do roku 2015.“

Co konkrétně vás zaujalo? „Často si vzpomenu na poznámku ruského vojáka Volodi, který bojoval na německé frontě v první světové válce: ‚V Německu si i vepři bydlí líp než lidé v Rusku.‘ A vzápětí na popis Německa po druhé světové válce, kdy měli před domy místo trávníku zasazené brambory, aby neumřeli hlady. Ano, často říkám, že se máme skvěle, žijeme v báječné zemi a v době neuvěřitelných možností.“

Jak? „Jsem vášnivá čtenářka a čtu stále a ráda. Lásku ke knihám jsem zdědila po své babičce, která mi v době socialismu na knižní čtvrtek vždy vystála frontu na knihu. Papírovou knihu jsem ale z půlky vyměnila za tu elektronickou v iPadu.“