skip to main content
Technologie

Tohle je Lily, samolétající dron, který vám bude neustále v patách

2 minuty čtení

Pokud můžeme brát tržby a hodnotu čínské firmy DJI, která vyrábí drony, jako výmluvný ukazatel, tak je jasné, že z výroby dronů se stává velký byznys. Tyto létající mašinky můžeme používat v situacích, kdy bychom jinak využili drahou helikoptéru. Ať už jde o záběry ze vzduchu, profesionální fotografie nebo průzkum vzdálených míst. Běžnému zákazníkovi jsou ale drony vzdálené. Naučit se je řídit chce přeci jen trochu praxe.

Neplatí to ale o všech. Tento dron – Lily – je jiný. Řídí se totiž v podstatě sám. Tato kvadrokoptéra létá zcela autonomně ve výšce 3-9 metrů nad vámi a může vás sledovat rychlostí až 40 km/hod. A nejen to – Lily v sobě má zabudovanou kameru, která dokáže natáčet videa ve vysokém rozlišení.

Její výrobce, kalifornský startup Lily Robotics se sídlem v Menlo Parku, se ale nevidí jako konkurence dronů, jaké produkují v DJI. Místo toho chtějí konkurovat výrobci sportovních kamer GoPro.

lily done

„Nevnímáme Lily jako dron, ale jako robota propojeného s kamerou. Dron je pro mě vojenským zařízením, které létá kolem lidí a střílí je. Je to trochu slovíčkaření,“ vysvětluje Antoine Balaresque, čtyřiadvacetiletý zakladatel Lily Robotics.

Ať už jí budete říkat jakkoli, tohle je jisté: Lily využívá k sledování svého uživatele GPS a funkci zpracování obrazu. Má v sobě zabudovaný akcelerometr, gyroskop, barometr, zmíněné GPS a tři kamery. Jedna natáčí, druhá sleduje uživatele a třetí, která směřuje dolů, udržuje stabilitu stroje. K jejímu používání potřebujete také malé sledovací zařízení, které můžete nosit v kapse nebo na svém zápěstí. To pak s dronem komunikuje prostřednictvím GPS a wifi, takže Lily pozná, kde se nacházíte a může vás sledovat. Aby toho nebylo málo, akcelerometr zjistí, jak rychle se pohybujete, a zabudovaný mikrofón dokáže nasnímat zvuk kolem.

Podívejte se, jak Lily funguje:

Díky mobilní aplikaci můžete Lily nastavit na základní příkazy jako je sledování, stání na místě, vzlétnutí nebo přistání. Pohrát si lze i se speciálnějšími úkony, například s natáčením ve slow-motion pro případ, že v pohybu skočíte nebo zrychlíte.

Reklama

Díky zabudované GPS můžete také vymezit bezletovou zónu, aby Lily náhodou nenarazila do nějaké z budov okolo vás. Přístroj totiž zatím neumí zaměřit objekt a vyhnout se mu. V lese by pravděpodobně vletěl do prvních větví. Proto je ideální ho používat na otevřených prostranstvích. Firma ale doufá, že se jí podaří tuto funkci co nejdříve přidat.

Co se týče baterie, Lily vydrží po nabití 20 minut ve vzduchu, stejně jako model Phantom firmy DJI. Samotný dron i sledovací zařízení jsou vodotěsné. Lily si můžete předobjednat za 500 dolarů (12 500 Kč), distribuce je naplánovaná na únor 2016. Po spuštění prodeje se cena vyšplhá na 1000 dolarů (25 000 Kč).

Lily Robotics spoluzaložili třiadvacetiletý Henry Bradlow a už citovaný čtyřiadvacetiletý Antoine Balaresque, kteří se objevili na našem seznamu Nejúspěšnějších lidí v průmyslové výrobě pod 30 let. Seznámili se při studiu v robotické laboratoři Kalifornské univerzity v Berkeley. Nápad na stroj, který vás bude sledovat a natáčet a založit firmu přišel v létě 2013, když byl Balaresque na rodinné dovolené. Tam si uvědomil, že jeho maminka chybí na všech fotkách, protože vše fotila.

lily robotics done

Tým Lily Robotics (zdroj: Twitter).

Balaresque a Bradlow na projektu začali pracovat od září 2013. Prvních šest měsíců strávili ve sklepě, kde vyvíjeli software, především funkci sledování. Když se snažili softwarem dovybavit existující drony, zjistili, že stávající hardware pro ně nebyl dostačující.

„Snažíme se o plnou integraci softwaru a hardwaru,“ říká Balaresque. „Viděli jsme, jak špatný hardware může limitovat integrování softwaru. Tak jsme se rozhodli si i to železo postavit sami.“

Firma s pěti zaměstnanci doposud v seed fundingu získala 1 milion dolarů. První fáze financování, tzv. Series A Round, se uskuteční podle toho, jak úspěšná bude předobjednávková kampaň.

Lily je zajímavou kombinací dvou rozvíjejících se druhů elektroniky – dronů a akčních kamer, které se propojují již delší dobu. Dalo se jen čekat, kdy přijde někdo, kdo je ještě více integruje. Předpokládá se, že i GoPro pracuje na vlastních dronech. „Trh s kamerami je obrovský,“ říká Balaresque. „Předpokládáme, že za pět let budou všechny nelétající kamery zastaralou záležitostí.“

 

Reklama
Reklama
Reklama