Aktuální vydání magazínu Forbes

Třeste se na Draculu. Scenáristické duo za Sherlockem chystá nový seriál

Pošli to dál

Jestli vás bavil britský televizní seriál Sherlock (a počítali jste dny, kdy se dozvíte, jak slavný detektiv přežil skok ze střechy), můžete s odpočtem začít nanovo.

Duo úspěšných scenáristů Steven Moffat a Mark Gatiss, kteří vdechli nový život už dvěma britským klasikám (kromě Sherlocka i legendárnímu Doctorovi Who), se vrací s novým projektem.

Čtěte také: Pojďte se bát. Tohle jsou zapadlé hororové skvosty, které možná neznáte

Podle amerického serveru Entertainment weekly dvojice právě pilně pracuje na nové třídílné minisérii s názvem Dracula.

Steven Moffat a Mark Gatiss

Pokud ale stejně jako u Sherlocka čekáte, že hrabě Drákula bude pobíhat (nebo možná létat?) po současném Londýně s iPhonem v ruce, asi budete zklamaní. Moffat a Gatiss se rozhodli hraběte z Transylvánie ponechat v čase, do kterého ho zasadil autor knižní předlohy Bram Stoker. Takže nás čeká kostýmní drama z viktoriánské Anglie.

Transylvánie, rok 1897. Hrabě lačnící po krvi zosnuje intriky proti viktoriánskému Londýnu. Mějte na paměti: Smrt cestuje rychle.“ Zajímavé.

„Vždy se vyprávěly historky o velkém zlu. Co je výjimečného na Drákulovi Brama Stokera, je to, že zlu dal tvář,“ dodává Mark Gatiss k tomu, proč si vybrali právě tohoto antihrdinu.

Romantiku tedy rozhodně nečekejte.

Proč je fakt, že novou minisérii, která bude mít tři 90minutové díly, píšou Steven Moffat a Mark Gatiss, tak velká událost? Každý jejich projekt sklízí úspěch jak u diváků, tak u kritiků. A navíc za málo nákladů umějí vydělat hodně peněz.

Když v roce 2015 Moffat přebíral za Sherlocka cenu Emmy za nejlepší scénář k televizní minisérii, celému Hollywoodu předvedl, že Britové dokážou vyrobit celosvětový hit za zlomek nákladů (do kasičky BBC stejný rok přibylo 174 milionů liber), a navíc z herců, kteří ztvárnili hlavní postavy Sherlocka a doktora Watsona, udělat superstars.

Zatímco Benedict Cumberbatch, který hrál Holmese, zazářil jako hlavní záporák ve filmu Star Trek Into Darkness, dostal svůj vlastní blockbuster Doctor Strange z výdělečného marvelovského kolosu a taky nominaci na Oscara, představitel doktora Watsona Martin Freeman si zahrál hlavní roli Bilba Pytlíka v Hobitovi Petera Jacksona, dostal vlastní TV sérii Fargo a v marvelovském vesmíru si své místo našel vedle Kapitána Ameriky. To není špatné na dva neznámé Brity.

Sherlock ale není jediným společným projektem Moffata a Gatisse. Už v roce 2005 spojili síly při obnovení kultovního britského seriálu Pán času z roku 1963, na kterém vyrostlo už několik generací.

Nyní se na seriál o Doktorovi se dvěma srdci, který ve své modré policejní budce cestuje z planety na planetu a z minulosti do budoucnosti, dívá celý svět.

Co na závěr k chystanému Draculovi dodat? Snad jen to, že je vážně škoda, že si Steven Moffat a Mark Gatiss „vyplýtvali“ Benedicta Cumberbatche pro postavu Sherlocka. Něco nám říká, že by se skvěle hodil i na hraběte z Transylvánie.

Čtěte také