Po dvou měsících je to tady znovu. Nejžhavější akcie posledních pár dní? Jednoznačně americká automobilka Tesla. Titul, který za poslední rok dokázal víc než zpětinásobit svoji hodnotu a vyrůst až na cenu 970 dolarů za akcii, prožívá poslední dva týdny další divokou jízdu.

Jen včera si Tesla připsala téměř 78 dolarů na akcii a na konci dne se obchodovala za 650 dolarů, což je nárůst téměř o 14 procent. Hodnota přitom rostla i po uzavření burzy (až na 690 dolarů) a všichni teď napjatě čekají, jestli poroste dál, až se za chvíli newyorská burza znovu otevře.

Úspěch Tesly je o to překvapivější, že index S&P 500 oslabil v pondělí o jedno procento a Dow Jones, který zahrnuje 30 největších a nejobchodovanějších průmyslových titulů, odepsal za stejné období 1,4 procenta. Jako by se Tesly současná krize ani netýkala…

Přitom třeba akcie konkurenční americké automobilky Ford v pondělí ztratily 3,9 procenta a meziročně jsou zhruba o 40 procent níž. Automobilový průmysl po celém světě sčítá kvůli pandemii koronaviru škody, výroba ve většině zemí stojí, přesto Tesla dál roste.

Nabízí se tedy logická otázka: Co se s Teslou děje? A co stojí za jejím překvapivým růstem?

Důvodů je zřejmě víc. Tesle nahrává příznivý vývoj v Číně. Zatímco totiž ve Spojených státech výroba kvůli koronaviru stojí, výrobní linky ve druhé fabrice v Šanghaji jsou v provozu (Tesla tady vyrábí dvě verze Modelu 3) a podle záběrů z dronu se továrna ještě úspěšně rozšiřuje.

Na ceně akcií se odrazily i ve čtvrtek oznámené prodejní výsledky, podle kterých se zdá, že se na prodejích Tesly zatím koronavirus příliš neprojevil. Automobilka totiž v prvním čtvrtletí dodala 88 400 vozů, což je o 40 procent více než v prvním čtvrtletí loňského roku.

A svou roli mohl sehrát i sobotní tweet Elona Muska, ve kterém potvrdil svou optimistickou vizi, že Tesla stále počítá se spuštěním služby Robotaxi tento rok. Má jít o síť milionu samořiditelných sdílených aut, u kterých Muskova automobilka údajně čeká už jen na schválení legislativy.

Investoři a analytici se ale shodují, že za pondělním růstem ze všeho nejvíc stojí takzvaní shortaři, kteří sázejí na to, že akcie Tesly klesnou. Jednoduše řečeno – od brokera si půjčí akcie, obratem je prodají, a když jejich cena spadne, za nižší cenu je opět nakoupí. Rozdíl v ceně je pak jejich zisk.

Vydání Forbesu Zázrak

Pokud se ale jejich odhad propadu nevyplňuje, akcie naopak posilují, hrozí shortařům ztráta, která je nakonec dožene k tomu, že znovu začnou nakupovat akcie, aby se alespoň částečně „zahojili“, a tím paradoxně cenu akcií ještě posilují a lákají k investování i další investory. 

Strmá křivka růstu naznačuje, že jde o stejný scénář i tentokrát. Počet shortovaných akcií Tesly sice po rekordním růstu na konci minulého roku výrazně klesl (riziko dalších miliardových ztrát bylo příliš velké), přesto patří Tesla nadále mezi jeden z nejvíce shortovaných titulů na burze.

Otázkou jen zůstává, jak vysoko až dokážou akcie Tesly vystoupat. Překonají poprvé i hranici 1000 dolarů? Klíčová zřejmě bude zpráva o hospodářských výsledcích, které automobilka chystá oznámit koncem dubna.