skip to main content
Jak být lepší

Tři rychlé tipy, jak pracovat rychleji

1 minuta čtení

Spolupracovník Forbesu Siimon Reynolds, který koučuje řadu světových manažerů, popisuje tři věci, díky kterým zvýšíte své pracovní tempo. Celý článek přečtete opravdu rychle…


1. Perfekcionismus ničí produktivitu

Pravidlo vymyslel kanadský kouč Dan Sullivan a doporučuje v něm, abyste své úkoly co do kvality provedení splnili na 80 procent a pak se posunuli k další práci. Pravidlo 80 procent je efektivní, protože je to právě často zbylých 20 procent úkolu, které vám zaberou nejvíc času. A těch 20 procent navíc stejně obvykle nikdo neocení a ani pro vás nejsou nijak zvlášť přínosná. Nutno dodat, že tím nechci říct, abyste nedokončili svou práci, ale to, že svou práci máte dělat skvěle v prvních 80 procentech, zbývajících 20 procent už jsou často jen detaily. Perfekcionismus ničí produktivitu.

2. Urychlete nedůležité

Často můžete zvládnout dvakrát tolik práce, pokud si pospíšíte s věcmi, které nejsou pro váš byznys zásadní. Většina úkolů je nedůležitých, ale lidé jim věnují stejnou pozornost jako těm klíčovým. Výsledkem tohoto přístupu je, že jim nezbývá dost času na to, aby perfektně odvedli životně důležitou práci. Odneste si z tohoto bodu následující: nemáte dost času na to, abyste všechno zvládli dobře. Zvolte si své bitvy a se zbytkem se moc nemažte.

3. Praktikujte metodu zavřených dveří

Určitě jste slyšeli o strategii otevřených dveří, tedy že byste měli dát prostor každému zaměstnanci, aby za vámi kdykoli přišel. Podle mě má tenhle přístup na produktivitu práce mnohem horší dopad než cokoli jiného. Snažte se udržet většinu dne své dveře zavřené. Přerušování práce je zabiják špičkových výkonů. Není to jen čas ztracený přímo vyrušením, ale také čas potřebný na to, abyste se znovu začali plně soustředit na svou původní práci. Pokud lidem ukážete, že máte většinu dní čas v tu a tu dobu, naučí se za vámi chodit právě v tyto hodiny. To vám pak umožní věnovat se většinu dne důležitější práci.

Tyto tři techniky jsou jednoduché na uvedení do praxe, ale budou mít zásadní vliv na rychlost, s jakou děláte svou práci. Začněte je praktikovat hned a do deseti dnů bude vaše výkonnost vyšší a navíc – budete v menším stresu.


Máte-li ještě chvíli času, TADY najdete další tipy Siimona Reynoldse, díky kterým můžete být v práci ještě rychlejší.