Donald Trump a Boris Johnson tvoří vskutku pozoruhodnou dvojici. Jeden by rád vrátil Ameriku do časů starých pořádků, druhý chce dostat Spojené království za každou cenu z Evropské unie. Oba se pasují do role hrdinů lidu, avšak oba se v poslední době dostávají do křížku se zákony svých zemí.

Sněmovna reprezentantů chystá na Donalda Trumpa ústavní žalobu a bude zřejmě usilovat o jeho sesazení. Impulzem byl jeho telefonát s ukrajinským protějškem, při kterém měl po prezidentu Zelenském údajně chtít, aby bylo zahájeno vyšetřování syna demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena.

Hunter Biden seděl pět let v představenstvu velké ukrajinské plynárenské společnosti Burisma a podle Trumpa měl vazby na tamější oligarchy – což by ale nic neměnilo na dalším Trumpově bezprecedentním překročení pravidel americké demokracie.

V reakci na možný impeachment včera spadl klíčový index S&P 500 o 0,8 procenta, což je podle Financial Times největší jednorázový propad za celý měsíc. Podobně na tom byl i NASDAQ (minus 1,7 procenta) či Dow Jones (půl procenta).

Běžně by se to dalo přisoudit i dalším faktorům, ale bezprostředně poté, co Trump na svém twitterovém účtu oznámil, že zveřejní přepis konverzace, se trhy mírně oklepaly. Odborníci se sice shodují, že přepis určitě nebude doslovný, ale trhům stačilo i symbolické prohlášení.

Neméně perné dny zažívá i britský ministerský předseda Boris Johnson. Britský nejvyšší soud dal za pravdu nižší instanci a uznal, že Johnsonovo rozhodnutí „rozpustit“ do 14. října britský parlament bylo nezákonné a Johnson v jeho rámci oklamal i samotnou královnu.

Premiér proto zkrátil svůj pobyt na půdě Spojených národů v New Yorku a odletěl domů, kde nad ním visí potupná hrozba, že se stane nejkratší dobu sloužícím ministerským předsedou kdysi hrdého království.

Boris Johnson na odchodu z Downing Street 10

Už tak dost komplikovanou britskou situaci trhy samozřejmě neignorovaly: klíčový index FTSE se nachází v červených číslech a podle ostrovních médií směřuje ke svému nejhoršímu dni za poslední měsíc.

Jak říkal Matthew McConaughey ve filmu Vlk z Wall Street, nikdo neví, zda akcie půjdou nahoru, dolů, bokem, nebo budou kroužit. Trumpovy a Johnsonovy trable však jejich trajektorii viditelně ovlivňují. A v obou případech se není čím chlubit.