Je dědicem hotelového řetězce Hyatt. Je taky dlouholetým mecenášem demokratů. A naposledy se o J. B. Pritzkerovi mluvilo ve spojitosti s tím, že ze své kapsy vytáhl rekordních 171,5 milionu dolarů a vložil je do kampaně, která mu měla pomoct ke guvernérskému křeslu ve státě Illinois.

Sotva hodinu poté, co se uzavřely volební místnosti, Pritzker zjistil, že to byly dobře investované peníze – ve volbách porazil republikánského protikandidáta a dosavadního guvernéra Bruce Raunera.

Jakmile se Pritzker ujme svého úřadu, stane se nejbohatším politikem v zemi. Jeho jmění má totiž odhadovanou hodnotu 3,2 miliardy dolarů, což je ještě víc, než kolik se přičítá šéfovi Bílého domu. Majetek Donalda Trumpa Forbes oceňuje na 3,1 miliardy.

„Vím, že jsem měl v životě štěstí. Že jsem měl skvělou rodinu a prostředky k tomu, abych získal skvělé vzdělání, a mohl se tak hnát za svými sny,“ pronesl Pritzker loni v dubnu, kdy ohlásil svoji kandidaturu.

Jeho bohatství vyrostlo z hotelového řetězce Hyatt, který založil jeho strýc Jay v roce 1957 a provozoval jeho otec Donald. Pritzker však otcovy kroky nenásledoval a v roce 1993 promoval na právnické fakultě Northwerstern University v Illinois. Tři roky nato on a jeho bratr Anthony založili private equity společnost Pritzker Group. Firma, z jejíhož vedení Pritzker nakonec odstoupil, vlastní a provozuje průmyslové podniky a drží taky podíl ve SpaceX, raketové společnosti Elona Muska.

Během voleb Pritzker vytvořil rekord ve financování své vlastní kampaně, když na ni vyhradil 171,5 milionu dolarů: Forbes odhaduje, že v amerických dějinách nebyl nikdo, kdo by z vlastní kapsy vytáhl tolik peněz (byť samotná kampaň nakonec stála „jen“ 135,9 milionu dolarů). To protikandidát a dosavadní guvernér Rauner utratil za marketing za své znovuzvolení v letech 2015 a 2016 celkem 57,8 milionu. Dohromady tenhle volební duel stál 230 milionů dolarů.

Čtěte také: Buffett neví, kam s hotovostí. Investory uchlácholil miliardovým odkupem

Předchozí maximum co do výše útrat z vlastního držela Meg Whitman, která na svůj neúspěšný pokus dostat se do úřadu guvernéra Kalifornie spálila před čtyřmi lety 144 milionů. Floridský guvernér Rick Scott, který letos oznámil své ambice stát se senátorem, utratil v roce 2010 na 60 milionů dolarů ve svém boji o guvernérský úřad.

„Když se dnes podíváme na souboje kampaní, je stále zřetelnější, že úspěch nemůžete slavit, pokud nejste bohatí nebo nemáte bohaté přátele. To omezuje voličský výběr, protože je dokázáno, že bohatí lidé mají systematicky odlišné názory na různá politická témata,“ tvrdí Ian Vandewalker, právník z Brennan Center for Justice při právnické fakultě New York University.

„Pokud jediní lidé, kteří se do úřadu mohou dostat, jsou boháči, tak to vážně komplikuje rozhodování o politických tématech, která ovlivňují všechny občany.“

Čtěte také: Sorosomanie. Jak se z ikony Wall Street stal bubák populistů celého světa

Pritzker financoval svoji kandidaturu zcela sám, jeho soupeř, guvernér Rauner, utrácel vedle svých vlastních prostředků taky miliony, které dostal od chicagského miliardáře Kena Griffina. Muž, který zbohatl na hedgeových fondech, poslal loni ve snaze pomoct k opětovnému zvolení Raunera 22,5 milionu dolarů.

Jeho dar byl – podle National Institute on Money in Politics – největší na účet jakéhokoli kandidáta napříč Státy v tomto volebním cyklu (s výjimkou vlastních prostředků kandidátů). Podobně rekordní sumu věnoval Griffin i v roce 2014, kdy Raunera podpořil částkou 13,6 milionu.

Vedle financování vlastní kampaně letos Pritzker přispěl podle Federální volební komise více než 660 tisíci dolarů dalším demokratickým kandidátům. Třeba v roce 2016 to bylo přes 14 milionů na podporu mimo jiné prezidentské kandidátky Hillary Clinton.

„Ona chápe lépe než jakýkoli jiný kandidát, jak v USA vytvářet pracovní pozice,“ pronesl v květnu 2016 v rozhovoru pro CNN Money, a opřel se tak do svého bratra, který tou dobou seděl vedle něj.

Anthony totiž přispěl v roce 2016 zhruba milionem dolarů převážně republikánům a Libertariánské straně a dalších 220 tisíc věnoval republikánům letos. V politice se angažovala i jejich sestra Penny, rovněž miliardářka, která působila čtyři roky v Obamově administrativě jako ministryně obchodu.