V nové rubrice Walkman necháme pravidelně odpočinout vaše oči a o to víc zaměstnáme uši – budeme vám doporučovat poslech, který vás zrelaxuje nebo naopak nakopne, otevře vám nové obzory, upozorní na aktuální hudbu nebo vás zavede do historie, kterou je dobré znát.

Nalaďte se na ty nejzajímavější desky, podcasty, rozhovory, internetová rádia a další zvukové parády všeho druhu, které pro vás bude vyhledávat Jiří Špičák, hudební publicista a milovník všeho, co je slyšet.

?️ ZigZag / podcast

Spojení osobního a pracovního života je velké téma – a je jím i pro osobitý podcast ZigZag. Stojí za ním dvě úspěšné a respektované novinářky, které se rozhodly zásadně změnit svůj život.

Manoush Zomorodi pracovala pro BBC, nastartovala úspěšný technologický podcast Note to Self a podle Fast Company patří mezi stovku nejkreativnějších osobností v byznysu za rok 2018. Její kolegyně Jen Poyant se produkčně podílela na podcastovém hitu 2 Dope Queens, který loni dostal i svoji seriálovou podobu na HBO. Obě se ovšem rozhodly hodit úspěšnou kariéru za hlavu a vykročit do neznáma.

Založily mediální společnost Stable Genius Productions, věci ovšem nabraly nečekaný spád hned v momentě, když první sponzorský dar dostaly v kryptoměně. A hádáte správně – Zomorodi a Poyant o své podnikatelské cestě natáčejí podcast. Jejich ZigZag je autentický a velmi živě podaný příběh o tom, jak riskovat vlastní peníze, založit mediální společnost, porozumět kryptoměnám, a ještě u toho být dobrou matkou.

? Lazer Viking – Drag / tuzemské album

Živelný frontman Wild Tides, letenský patriot a milovník wrestlingu Jakub Kaifosz nechal tentokrát (naštěstí) tygrované slipy doma a na aktuální desce svého projektu Lazer Viking vystupuje jako decentní třicátník se smyslem pro pravdivý verš, autentický kytarový zvuk, a především silnou melodii.

A teď marketingové řeči stranou – pokud vám někdy v minulosti přišli Wild Tides příliš teatrální a Lazer Viking třeba i trochu groteskní, je čas tyhle předsudky zahodit. Nová deska Drag je (pokud to vlastně nevyzní pejorativně) rozhodně nejvyspělejší, nejvýrazněji propojená s každodenní realitou a tím taky nejzajímavější. U Lazer Vikinga pořád můžeme vystopovat inspirace bohatou historií americké rockové hudby, on sám je ostatně obsesivní posluchač a fanoušek. Zároveň je ale při poslechu alba zjevné, že tohle už je konečně on – a jak už bývá zvykem, může očekávat nominace na všechny možné české hudební ceny. Album si můžete celé poslechnout na Bandcampu, doporučujeme i příjemně devadesátkový videoklip.

? NTS Radio / internetové rádio

Navzdory masivnímu rozšíření streamovacích služeb jako Spotify nebo Apple Music klasické rádio stále není mrtvé. Jenom se proměňuje. Důkazem toho je NTS, jedna z nejoceňovanějších online stanic na světě. Dvě stovky jejích pořadů se vysílají ze studií v Londýně, Manchesteru, Los Angeles a Šanghaji. Pro zakladatele NTS Femi Adeyemiho je zásadní hlavně láska k hudbě, všechno ostatní se prý tvůrci NTS shows můžou naučit za pochodu. Fanouškovský zápal a touha podělit se o svoji milovanou hudbu tak z rádia NTS dělají hodně atraktivní alternativu streamovacích služeb, které vám servírují hudbu podle algoritmů.

V archivech NTS se můžete ztratit na dlouhé hodiny, web totiž umožňuje filtrovat pořady podle žánrů. A kde tedy začít? Jako ideální výchozí bod doporučujeme například show islandského fanouška starých filmových soundtracků Tommasiho.

? Solange – When I Get Home / zahraniční album

Její starší sestra Beyoncé je třetí nejvíce vydělávající ženou v hudebním průmyslu, za rok 2018 jí na účtu přistálo 60 milionů dolarů. Na takovou sumu si Solange Knowles zatím sice myslet nemůže, může ji ale aspoň těšit láska fanoušků i hudebních kritiků. Ti před třemi lety vychvalovali její skvělou desku A Seat at the Table a podobně nadšení jsou z aktuálního alba When I Get Home, na kterém se podílel třeba producent Pharrell Williams.

„Solange vás udiví a omráčí,“ píše hudební publicista David Sackllah. „Touhle deskou si upevnila pozici hlasu své generace.“ O albu When I Get Home se bude určitě psát v letošních výročních žebříčcích, takže si ho poslechněte na obvyklých streamovacích platformách jako Spotify nebo Apple Music.

? Most!: 10 hodin hospody do vašich sluchátek / relaxační zvuky

Stýská se vám po Severce, pro samou práci nemáte čas jít do hospody nebo si prostě chcete udělat vlastní hospodskou atmosféru přímo ve své kanceláři? Umělec a hudebník Jára Tarnovski má řešení. S mikrofony a nahrávacím zařízením se totiž vydal přímo do mosteské Severky, kde detailně nasnímal všechny zásadní hospodské zvuky. Hospodský umývá půllitry, v kuchyni se chystá nádobí, vrzají židle, cinkají příbory, vidlička se noří do smaženého sýra. A samozřejmě se čepuje pivo.

Takzvaná ASMR videa, která prý navozují mozkový orgasmus, jsou zatím populární hlavně ve Spojených státech. Tahle pivní verze ale určitě zaboduje i v Česku.