Letošní turistická sezona je nepochybně unikátní v tom, že se ji řada českých cestovatelů rozhodla strávit raději na území republiky než kdekoliv jinde v zahraničí. Vzhledem k nejistotě a rozdílným vládním opatřením jednotlivých zemí Evropy kvůli pandemii koronaviru tak tuzemská ubytovací a zábavní zařízení i turistické oblasti vítají místo cizinců většinou spíše domácí návštěvníky.

Výjimkou nejsou ani dřevěné turistické stezky, na které můžeme narazit hned v několika horských oblastech České republiky a kam turisté vyrážejí za překrásnými výhledy na českou přírodu i zábavou v podobě nabízených aktivit. Pro stezky, které u nás existují v různých obdobách, nebylo jaro z pohledu čísel rozhodně nejlepší. Kvůli pandemii musely být totiž několik týdnů zavřené, a turisty tak mohly přivítat až v jeho druhé polovině, kdy už je běžně sezona v plném proudu.

Například Stezka korunami stromů na Lipně, která zde vyrostla už v roce 2012, bývá každoročně otevřená 364 dnů v roce. Pro šumavskou atrakci bylo proto karanténní uzavření nelehkou výzvou, ze které se ale stezka oklepává. „V období nouzového stavu byla z důvodů vládních nařízení návštěvnost nulová. V první polovině června se ve srovnání s předchozími lety dostala na nižší průměr, ale tento trend se naštěstí v druhé polovině měsíce obrátil a už můžeme mluvit o průměrné sezoně,“ popisuje začátek eventová manažerka 372 metrů dlouhé stezky Olga Kneiflová.

Podobný průběh zaznamenala i její sesterská stezka v Krkonoších nabízející více než jen výhledy po okolních lesích a na Jánské Lázně. I ta musela být z důvodu opatření přes měsíc a půl uzavřená. V první polovině roku ji tak navštívilo zhruba o 20 tisíc turistů méně než loni, což pro zařízení znamenalo asi 40% propad tržeb.

Za restartem stojí i vydařené letní počasí.

Díky postupnému uvolňování se však Češi opět vydávají do přírody a návštěvnost postupně roste. „V květnu a červnu byla ve srovnání s loňským rokem nižší, začátkem července mu odpovídala a nyní se můžeme těšit i mírnému nárůstu o 10 %,“ pochvaluje si nakonec jednatelka krkonošské stezky Marie Jarkovská.

Přestože Češi navštěvují stezky bezpochyby i z důvodu preference tuzemské dovolené, provozovatelé stezek jsou přesvědčeni, že za úspěchem nakonec stojí i vydařené letní počasí. Stezka v oblacích na Dolní Moravě v letošním roce dokonce eviduje o desítky procent návštěvníků více než loni.

„Letošní červenec byl mnohem příznivější co do slunečných dnů, takže tomu odpovídala i návštěvnost Stezky v oblacích. Letošní srpen i přes letní výkyvy počasí nabízí velmi podobnou návštěvnost jako loňské stálé tropické dny v témže měsíci,“ říká Tomáš Drápal stojící za marketingovými aktivitami stezky, která se nachází v nadmořské výšce 1116 metrů a díky tomu je její vrchol nejvyšší ze všech českých stezek.

Po otevření hranic se k nám do hor navíc vydali i turisté ze sousedních zemí: především Slováci, Poláci a Němci, ale stezky navštěvuje i řada Nizozemců, pro které je Česko dlouhodobě oblíbenou destinací právě díky horským oblastem.

Provozovatelé nyní očekávají, jaký pro ně bude z hlediska tržeb podzim, který s sebou může přinést i obávanou druhou vlnu nákazy a potenciálně i další opatření, která by příliv návštěvníků opět skřípla. Výhodou však může být skutečnost, že se nejedná o uzavřené prostory, ale stezky se naopak nacházejí na čerstvém vzduchu, což by mohlo případná omezení v jejich případě zmírnit.