Když se řekne špičkový sportovec, většina z nás si vybaví spoustu dřiny, potu a odříkání. A taky královskou odměnu, která následuje po extrémním fyzickém výkonu. Ta ovšem může mít i stinnou stránku. První velký úspěch a s ním i nabobtnání konta o šestimístné sumy totiž představuje obrovský nápor na psychiku a není divu, že někteří sportovci si počínají stejně, jakoby právě vyhráli jackpot. Tohle jsou nejpodivnější investice, které podle serveru Myfirstclasslife provedlo jedenáct z nich.

tyson

Mike Tyson a jeho tygři

Jestli jste viděli film Pařba ve Vegas, možná vám utkvělo v paměti, že Mike Tyson tam figuruje s nějakými tygry. Faktem je, že majitelem těchto přerostlých koček je Tyson i ve skutečnosti. Mimochodem jde o stejného člověka, který svému soupeři před zápasem jednou pohrozil, že mu sní děti. Nakonec ale tygři vyjedli Tysona. Jenom doprava zvířat do boxerovy rezidence stála 140 tisíc dolarů a další 4 tisíce spolykala každý měsíc jejich péče. Kromě toho bylo zapotřebí speciálně vyškoleného člověka, který Tysonovým kočkám čistil srst. Asi nepřekvapí, že osobní bankrot sportovce na sebe nenechal dlouho čekat.

henderson

Rickey Henderson a zarámovaný milion

Rickey Henderson byl jeden z nejzábavnějších hráčů, kterého měli fanoušci amerického baseballu možnost poznat. Zčásti proto, že jeho rychlost na hřišti byla pekelná, a kromě toho měl ve zvyku mluvit o sobě ve třetí osobě. Proslul ale i skromností – první šek, který z něj udělal milionáře, si totiž nenechal ani vyplatit. K tomu ho donutilo teprve vedení týmu, když si na konci roku všimlo přebytku na účtech. Problémy s finančním úřadem tak byly zažehnány, a Rickey dostal na oplátku repliku šeku, kterou si mohl vložit zpátky za rámeček.

djokovic

Novak Djokovic a sýrová investice

Novak Djokovič, jeden z nejlepších tenistů na světě, miluje sýr. Konkrétně sýr oslí, zvalý Pule. Jestli jste ho zatím neměli možnost ochutnat, možná to bude tím, že v běžných obchodech milionáři fronty nestojí. Půl kila téhle pochoutky totiž dostanete za téměř tři tisíce dolarů (v přepočtu asi 72 tisíc korun). Pro srovnání – půl kila čedaru stojí 2 dolary, tedy asi 50 korun. Slavný „Djoko“ ovšem nechtěl, aby jeho oblíbený sýr jedl kdokoli jiný, a vykoupil tak naráz celou jednu roční produkci. Jak dlouhou má oslí sýr trvanlivost, pro něj zřejmě nebylo nijak zásadní.

schilling

Curt Schilling a drobná chyba v plánování

Curt Schilling se usilovně snažil, aby jeho odkaz přetrval i poté, co dal profesionálnímu baseballu vale, a tak si otevřel obchod s videohrami. Podle čísla, s nímž často hrával, ho nazval Studio 38. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, bude to zřejmě proto, že nabízel pouze jeden titul: Kingdoms of Amalur; Reckoning. Výsledky přitom nebyly špatné – za první tři měsíce se prodalo přes milion kusů. Po dalších třech měsících však firma zkrachovala, což stálo Schillinga více než 50 milionů dolarů. Problém byl v tom, že podle smlouvy s distribucí měla jeho společnost prodat za čtvrtletí miliony tři.

iverson

Allen Iverson a jeho šatník

Jestli nemáte rádi balení, budete mít možná pochopení pro basketbalistu Allena Iversona, který musel kvůli zápasům balit nejméně jednačtyřicetkrát v roce. Inspiraci v něm ale nehledejte. Když pak totiž začal v NBA vydělávat pořádné peníze, poslal celou záležitost s balením k čertu a nové oblečení si kupoval na každém místě, kde s týmem hrál. Jeho minimalismus vzal nicméně brzy za své – kusů oblečení si vždycky koupil několik, ačkoli nosil stejně jen jedno a zbytek pak nechal na hotelu. Vzhledem k tomu, že Iversona brzy dostihl osobní bankrot, talent na investice patrně neměl.

singleton

Chris Singleton a sázka do loterie

Vydělávat ročně 1,5 milionu dolarů je fajn, ještě lepší je ale vydělat milionů 640. Právě taková byla výše jackpotu v loterii, který se pro vylepšení příjmů rozhodl získat basketbalista Chris Singleton z týmu Washington Wizards. Řídil se přitom logickým úsudkem – čím více máte losů, tím vyšší je šance na výhru. Nejenže tak vykoupil všechny kusy v hodnotě 50 dolarů na místní benzínové pumpě, ale pro jistotu objel všechny pumpy v okolí, kde jich skoupil dalších pět tisíc v celkové hodnotě 10 tisíc dolarů. Výhry se nicméně nedočkal.

johnson

Chad Johnson a jeho postelové akvárium

Chad Johnson nebo taky „Ocho“ či „Ochocinco“, jak se mu přezdívá, byl v době své největší slávy jednou z nejzářivějších hvězd amerického fotbalu. Možná proto mu nestačilo pořídit si klasickou luxusní postel, jakou má řada jiných sportovců a rozhodl se pro něco originálnějšího – do záhlaví svého lože si nechal zabudovat obří akvárium. Mimochodem, u televize v obývacím pokoji měl ještě jedno – na žraloky. Jestli máte tendenci dělat si o lidech rychlé úsudky podle toho, jak velkou mají televizi a postel, Johnson ji svým nápadem převedl do úplně jiné dimenze.

stevenson

Deshawn Stevenson a domácí bankomat

Neustálé běhání do banky pro hotovost a placení nehorázných poplatků je pro mnoho lidí docela otravné. Basketbalistu Deshawna Stevensona štvala celá věc natolik, že ji vzal doslova do vlastních rukou. Okamžitý přístup k hotovosti si zajistil vlastním bankomatem, který si postavil do kuchyně. Za tenhle nadstandard platí měsíčně dva a půl tisíce dolarů, což je mimochodem více, než by ho stály bankovní poplatky. Patrně se však řídí příslovím „čas jsou peníze“.

young

Vince Young a jeho soukromý let

Trávit dlouhý let s plačícími dětmi za zády nemusí být úplně příjemné. Jediné řešení je zařídit si to tak, aby s vámi nikdo jiný neletěl. Což napadlo i hráče amerického fotbalu Vince Younga, který skoupil všechny místenky v letadle, kterým měl cestovat. Levnější variantou by samozřejmě bylo pronajmout si na daný den soukromé letadlo. To by ovšem neladilo k Youngově povaze, která ho nakonec přivedla k osobnímu bankrotu. Do síně kuriozit se totiž zapsal také útratou ve výši tisíc dolarů, kterou udělal za jediný večer v restauraci TGI Friday’s.

mayweather

Floyd Mayweather a jeho 10milionový debakl 

Na sportu můžete vydělat, ačkoli sami neuděláte ani krok. Stačí vsadit na správný tým. A když už jednou sázíte, proč ne rovnou deset milionů dolarů, které si během utkání Super Bowl vsadil na vítězství týmu Denver Broncos boxer Floyd Mayweather. Šance na výhru měl poměrně vysoké, nakonec šlo ale o jeden z největších debaklů v dějinách Super Bowl. Mayweather tak za Broncos vyhodil v jediném zápase víc, než většina jejich hráčů vydělá za celou svou kariéru.

peterson

Patrick Peterson a 15 milionů u ledu

Účetní amerického fotbalového týmu Arizona Cardinals byli lehce zaskočeni, když na konci roku zjistili, že na jejich výplatní listině stále „straší“ 15 milionů dolarů, které měl dostat hráč Patrick Peterson jako bonus za podepsání smlouvy. Důvod? Sportovec si na výběr peněz zkrátka ještě nenašel čas. Peterson patří k nejlepším krajním obráncům současnosti, a tudíž nemusí otáčet každý dolar. Zřejmě proto ho představa šeku na patnáct milionů, který se válí kdesi na lince v kuchyni, nechává ledově klidným. Ostatně není tohle stav, o němž všichni tajně doufáme, že jednoho dne potká i nás?