Aktuální vydání magazínu Forbes

Uber rozjíždí čínskou expanzi, konkurence se chystá do protiútoku

Pošli to dál

Ke globální válce se mezi taxikáři kvůli rychlé expanzi alternativní taxislužby Uber schyluje už dlouho, teď to ale vypadá na první ostřejší souboj. Čtyři největší konkurenti – společnosti Lyft, Ola, Didi Kuaidi a GrabTaxi – se totiž začali šikovat do globální antiUber aliance a začátkem příštího roku umožní svým zákazníkům objednávat taxíky i z aplikací ostatních členů aliance.

A to ve všech regionech, kde působí – tedy v Indii (Ola), Číně (Didi Kuaidi), USA (Lyft) a regionu Malajsie, Singapuru, Filipín, Vietnamu a Thajska, kde je přítomné GrabTaxi. „Dohromady tyto společnosti pokryjí téměř celou jihovýchodní Asii, Indii, Čínu a USA, což je téměř 50 procent světové populace,“ cituje server Quarz z tiskového prohlášení, že členové aliance budou sdílet nejen své technologie a znalost lokálních trhů, ale i obchodní zdroje.

0908_uber-map2_2000

V sázce je přitom hlavně Čína, kam se Uber rozhodl expandovat v příštím roce. Už v září mluvil šéf společnosti, Travis Kalanick, o tom, že záměrem je rozjet do jednoho roku působení společnosti ve sto čínských městech, což je dvakrát víc, než se původně plánovalo.

Našlápnuto má tahle firma každopádně skvěle – jen za letošek zvýšila své příjmy v USA o 200 procent a je zisková ve více než 80 městech po celém světě. Spolu s rozmachem přitom roste i její hlad po dalších penězích potřebných pro vstup na nové trhy, uvedení nových služeb (jako Uber Pool a Uber Eats) a rekrutování řidičů pro rozrůstající se síť.

Podle agentury Bloomberg navíc hodlá navýšit svůj kapitál asi o 2,1 miliardy dolarů, což by znamenalo valuaci firmy na 62,5 miliard dolarů. A to by ji dostalo do horní pětiny titulů akciového indexu S&P 500, před stálice jako Dow Chemical, BlackRock nebo Netflix.

Z ostatních společností jsou před Uberem třeba Apple, Starbucks, Nike a Facebook. Uber je jedním z nejznámějších a nejvýše ohodnocovaných členů takzvaného „klubu jednorožců“, tedy technologických startupů ohodnoceným nejméně na miliardu dolarů. Zvlášť poté, co jeho prominentní člen, platební firma Square, minulý vstoupil na burzu.

Čtěte také