skip to main content
Graf týdne

Investiční účet za 10 let: lepší hodinky než barel ropy

2 minuty čtení

Investovat se dá do hodinek, vína, aut, mincí, známek, akcií, diamantů, dluhopisů, nemovitostí, ropy, šperků… Takových možností, a samo že to nejsou všechny. Jednou začas neuškodí udělat si srovnávačku.

Takže jsem to všechno vzal, našel všemožné indexy, které sledují vývoj cen aktiv, a vzal výnos v dolarech za posledních 10 let. No a tohle vyšlo…

Tak bacha, jestli máte v kredenci nějakou whisky, ať ji nevypijete. Naopak jestli máte barel ropy, tak posledních 10 let nic moc.

Třeba to letos bude lepší, tak ho zatím do kanálu nelijte (pro hnidopichy – to je nadsázka, jasně že nejde ropa lít do kanálu, lije se do řeky, jako to dělal Rockefeller s benzinem, když ještě nevěděl, na co se dá použít)…

Tady jsou indexy využité pro měření výnosu:

Whisky: Rare Whisky Icon 100 Index počítá organizace Rare Whisky 101, která působí ve Velké Británii. Index obsahuje 100 ikonických sběratelských lahví, které jsou velmi vyhledávané a pravidelně se obchodují na dražbách ve Velké Británii.

Auta: Top Index od Historic Automobile Group International (HAGI™) je určen k měření sběratelského automobilového trhu (veterány) od předválečného období až po nové tisíciletí. Zahrnuty jsou značky jako Porsche, Ferrari, Mercedes-Benz, Aston Martin, BMW, Lamborghini nebo americké staré klasiky.

Víno: Knight Frank Fine Wine Investment Index (KFFWII) je vlastní index vytvořený sběrateli vína v roce 2015. Tento index obsahuje 200 vín s velkým investičním potenciálem.

Mince: GB200 Coin Index vytvořil známý obchodník a prémiový sběratel Stanley Gibbons. Index sleduje výkonnost reprezentativního vzorku 200 vzácných britských mincí od 1. století (keltské mince) k mincím poloviny 20. století v ceně od 5 tisíc do 225 tisíc liber.

Šperky: Index od britské výzkumné společnosti Art Market Research. Jedná se o index hlavně poválečných šperků mezi lety 1945 a 1975, starožitných šperků, perel, broží a prstenů.

Reklama

Známky: Opět index od Stanleyho Gibbonse – index obsahuje 250 nejvzácnějších britských známek od roku 1924.

Umění: Index od Art Market Research, jež se zabývá mapováním celého trhu s uměním. Do celkového indexu umění řadí zejména malby, kresby, ale i fotografie, sochy a další.

Akcie: S&P 500 – balíček akcií 500 největších amerických firem.

Barevné diamanty: Fancy Color Diamond Index od Fancy Color Research Foundation, která provádí výzkum barevných diamantů a sleduje ceny růžových, modrých a žlutých diamantů v různých velikostech a úrovních.

Hodinky: Watches Index od Art Market Research sleduje vývoj cen celé skupiny hodinek. Jedná se především o historické kapesní hodinky ze 17. a 18 století, kapesní hodinky z 19. a 20 století a dále hodinky značky Patek Philippe, Rolex nebo třeba hodinky Cartier z 30. až 80. let 20. století.

Dluhopisy: Dolarový výnos Fidelity Investment Grade Bond Fund.

Nemovitosti: S&P/Case-Shiller 20-City Composite Home Price Index – sleduje změny v cenách obytných nemovitostí ve 20 hlavních metropolích v USA.

Čínská keramika: Index od Art Market Research mapuje historickou převážně ručně malovanou čínskou keramiku.

Nábytek: Art Market Research do indexu zahrnuje především historický britský a francouzský nábytek z různých časových období.

Ropa: Cena za barel, to je jednoduché (nikdy ropu nikam nevylívejte, ani do řeky – ale s tím Rockefellerem je to pravda).

Reklama
Reklama
Reklama