Představte si, že by byl váš automobil vybaven schopností rozpoznat blížící se mechanické závady a vy byste už nikdy nezůstali stát na půli cesty. Přesně o to se teď pokouší Pavel Konečný se svým týmem, který vyvíjí digitální mozek Neuron Soundware. Ale pod kapotou to nekončí. Tato technologie má prý neomezené využití nejen v analýze mechanických zvuků, ale také lidského hlasu.

„Kdoví, třeba jednou po hlase poznáme, že nás někdo miluje,“ vysvětluje startupista Konečný své ambice s umělou inteligencí. A věří, že jednou svůj vynález naučí vnímat lidské emoce nebo upravovat hlas tak, aby zněl příjemněji. Takový make-up pro hlas, který by nejvíce ocenili například pracovníci v call centrech.

„Na základě zvukových odposlechů učíme naší technologii vnímat, co se v přístroji odehrává, jaké tóny jsou v pořádku a jaké nikoliv. Díky tomu je pak systém schopný detekovat provozní stav zařízení a chyby ještě předtím, než by si jich kdokoliv všiml,“ vysvětluje Konečný a dodává, že se aktuálně soustředí na automobily, 3D tiskárny a nově také klimatizace. Právě v těchto oblastech vidí potenciál, a navíc už získal první klienty.

IMG_4356

Takto probíhá sběr zvuku u 3D tiskárny.

Nejtěžší je získat nahrávky poruch, poté Konečný zaručuje dodání aplikace klientovi, jakmile se neuronová síť vytrénuje. Tedy do několika týdnů. „Digitální mozek rozumí takovému zvuku, který ho naučíme. Takže ho můžeme využívat téměř kdekoliv. Třeba v autě bude umístěný hned vedle motoru,“ popisuje Konečný, který se informatikou živí už několik let. Podnikat začal ale teprve nedávno.

„Deset let se mě mí přátelé ptali, proč nerozjedu vlastní byznys. Odpovídal jsem jim pořád stejně: Čekám na to, až se počítače a programy vyvinou natolik, že je budu moct využívat efektivněji pro vývoj umělé inteligence,“ říká inženýr a potvrzuje, že ta doba přišla právě teď.

V říjnu 2015 oslovil svého dlouholetého kamaráda Pavla Klingera, jestli by mu s projektem nechtěl pomoct. Souhlasil. A jelikož se živil hudbou, tak začali vývojem inteligentního zvukového softwaru, jejž nazývají digitálním mozkem. O měsíc později přibrali do party Filipa Sedláka, který má na starosti správu serverů a vývoj hardwaru, zatímco oni dva se věnují všemu dalšímu – od zpracování dat až po vývoj neuronových sítí.

IMG_4337

Tým Neuron Soundware – zleva Pavel Konečný, Pavel Klinger a Filip Sedlák.

Nejsou však v tomto oboru první. Kromě velkých internetových gigantů, jako je například projekt DeepMind od Googlu, se vývoji hlubokého systému neuronových sítí věnuje spousta malých startupů. Většina z nich ale pouze rozpoznávání obrazu, nikoliv zvuku, a když už se zvuku věnují, tak většinou jen přepisu řeči z mluveného slova. V tom se český startup liší.

Neuronové sítě jsou založené na principech vypozorovaných u lidského mozku, jsou složené z celé řady „neuronů“ propojených mezi sebou, učících se dojít ke správnému výsledku. Neurony se postupně trénují a zdokonalují a díky rychlým počítačům dnes dokážou zvládat úkoly, které dříve byly nemyslitelné.

Konečný se chce se svým týmem dostat tak daleko, aby jednou digitální mozek zvládl kompletní obsluhu zákazníka a nahradil například operátory v call centrech. „Něco na způsob umělé inteligence v podání Scarlett Johansson ve filmu Ona,“ přirovnává začínající podnikatel, jemuž hodně pomohl pražský akcelerátor Startup Yard. Tam získal investici ve výši 810 tisíc korun výměnou za desetiprocentní podíl ve společnosti. „Kromě investice jsme díky SY získali spoustu dobrých kontaktů,“ dodává profesionál v oblasti informatiky, který vystudoval kybernetiku a biomedicínské inženýrství.

Teď věří, že umělá inteligence je přínosem, i když někteří lidé, třeba právě operátoři nebo tlumočníci, kvůli ní v budoucnu možná přijdou o práci. „Ale zase na druhou stranu budou vznikat nová pracovní místa a v případě, že nás umělá inteligence zastoupí v práci, by se pak mohlo stát, že místo pěti dnů budeme pracovat jen čtyři. A to by nebylo vůbec špatné,“ mrkne Konečný a uklidňuje, že se technologického pokroku nemusíme bát.

Aspoň co se týče inteligentních strojů, protože ty by nám měly v budoucnu pomoct vyřešit spoustu našich současných problémů. Stejně jako se o to teď pokouší Konečný se svým týmem a digitálním mozkem.