skip to main content
Investice

Úrok nula ještě nekončí, zapsal si Michl

3 minuty čtení

4. srpna, 11.00, setkání České národní banky s analytiky (jsem odkojen jako analytik, takže mohu i já). Je den poté, co po devíti letech zvýšila Česká národní banka úrokové sazby. Slunce vyšlo, takže s planetou to zvýšení sazeb z 0,05 na 0,25 % nehnulo.

Zasedačka v centrále banky, centrum Prahy – dostáváme tužky od Koh-i-nooru, i s gumou, na které je napsáno 1 koruna česká. Asi platidlo budoucnosti.

Makrohlava ČNB Tibor Hlédik, který má na starosti prognózy: „Letos vláda nakopne růst HDP díky investicím o 0,5 procentního bodu, to hlavní ale udělá spotřeba domácností – celoroční růst HDP by tak měl být kolem 3,6 %.“

Inflace letos mezi 2–3 %, ke konci roku by měla jít podle banky spíš k té dvojce než trojce.

Počítá se s mírným posilováním koruny vůči euru. To je ale všechno, co ČNB ke kurzu řekne. Stejně se toho mnoho více neví, pardon. Snad jen, pokud by koruna neposilovala, přijde rychleji další zvýšení úrokových sazeb.

Kafe rozpustný, ale dá se.

Čtěte také: Dow Jones vytvořil rekord. Jak na tom vydělat?

Do roku 2019 růst HDP kolem 3 %. Hm. Tak daleko hledící křišťálovou kouli nemám. Nikdo nečeká recesi, optimismus jako v roce 2006 – ne, nevzpomínejte, co se dělo od konce roku 2007 do roku 2009.

Nezaměstnanost mezi lety 2017–2019 má být podle banky pod 3 %, takže se připravte, že zaměstnancům budete muset přidávat, pokud je nenahradíte robotem (růst mezd minimálně 4–7 % ročně). Pokud jste zaměstnanec, tak si z části zvýšené mzdy předplaťte Forbes.

Pribor na tři měsíce neboli tržní úroková sazba by ale do konce roku 2018 měla zůstat pod 1 %, takže krátkodobé úrokové sazby budou začínat nulou. Nula celá něco. Bacha ale, v roce 2019 by pribor mohl být i 2,5 %, tvrdí banka.

Tohle vše bude platit s jednou velkou podmínkou – pokud křišťálová koule centrální banky byla v době zkoumání umístěna rovně, a ne jako CML.