„Kdyby byl dnešek posledním dnem vašeho života, chtěli byste dělat to, co právě děláte?“

Každé ráno svého produktivního života se Steve Jobs podíval do zrcadla a položil si výše uvedenou otázku. „A když jsem si mnohokrát po sobě odpověděl „Ne“, věděl jsem, že je čas na změnu,“ řekl ve svém legendárním projevu při promocích na Stanfordově univerzitě.

A nejen, že si to říkal, on podle toho i jednal. Všichni bychom si měli položit tu samou otázku. Kdybyste věděli, že žijete poslední den, měsíc, poslední rok, chtěli byste pracovat tam, kde jste? Chtěli byste žít svůj nynější život? A pokud ne, co byste měli změnit? A jak?

Odpovědi nejsou nikdy jednoduché, ale když si budete tyhle otázky klást, můžete se dostat blíž ke kariéře, kterou budete mít rádi tak, jako Jobs miloval tu svou. Takže pokud vaše nynější práce neprojde testem Steva Jobse (což se stane většině lidí), zvažte, jestli nepřistoupit k následujícím krokům, které na webu inc.com nabízí Minda Zetlin:

  1. Zamyslete se, zda byste si vybrali to, kterou děláte

Koučka Wendy Capland začíná svá sezení dotazníkem s provokativní otázkou: Vybrali jste si svou kariéru sami, nebo si ona vybrala vás?

Pro většinu z nás je odpověď kombinací obojího. Ale položte si jinou otázku: Kdybyste začínali od nuly, vybrali byste si kariéru, kterou děláte teď? Nebo byste se vydali úplně jinam? A pokud ano, kam? Museli byste kvůli kariéře svých snů kompletně změnit všechno, dát v práci výpověď a vrátit se do školy? Nebo byste mohli prvky své ideální kariéry vtělit do své nynější profese?

  1. Ujasněte si, jaké obavy vám brání přistoupit k činu

Co byste vyzkoušeli, kdybyste věděli, že se vám to povede?

Zamyslete se. Přeplavali byste kanál La Manche? Vstoupili do vesmírného programu? Založili firmu? Napsali román? A teď si představte, že tu věc skutečně děláte. Byli byste šťastní? Chtěli byste to dělat tak moc, že byste do toho vložili veškeré úsilí a snažili se to dělat dobře?

Pokud odpovídáte kladně, a pořád neděláte to, co by vás učinilo šťastnými, možná se bojíte selhání. Obavy z neúspěchu nás sužují všechny.

  1. Představte si svůj ideální život

Jak byste žili svůj ideální život? Co byste dělali? Kdybyste pracovali, na čem a kde? Proč by zrovna tahle práce měla být důležitá? Co by se vám na ní líbilo?

Srovnejte svůj ideální život se svým skutečným životem a kariérou. Pokud se shodují nebo jsou si podobné, blahopřejeme. U většiny z nás se ale ideální a skutečný život dost liší a musíme se rozhodnout, zda jsme ochotni něco změnit, abychom se k ideálu přiblížili. Než začnete, měli byste mít jasno, co vlastně chcete, tak této úvaze věnujte dostatek času. Dobrý nápad je napsat si pár myšlenek a snažit se být co nejkonkrétnější.

  1. Stanovte si kroky mezi nynějším stavem a ideálem

Kvůli velkému rozdílu mezi naším skutečným a ideálním životem se většinou zdráháme začít se změnami. Je to cesta na dlouhou trať, nestačí skočit z jednoho místa na druhé. Musíte si ujasnit, co uděláte, abyste se dostali k cíli a jaké mezníky na té cestě minete.

Potřebujete další vzdělávání? Máte na něj čas? Třeba na večerní školu? Nejdřív si musíte vyjasnit, kde a kdy chcete studovat a pak se zapsat do kurzu vlastní volby.

Vědět, kam se chcete dostat, je zásadní první krok k práci, která vás bude naplňovat tak, že byste ji chtěli dělat i poslední den svého života. A vědět, jak se k ní dostat, je skoro stejně důležité.

  1. Udělejte první krok

Právě teď, v tento okamžik, můžete udělat něco, co vás přiblíží k vašemu vysněnému životu. Nemusí to být zásadní. Může to být tak banální jako přečtení webu s informacemi o vaší profesi. Koupě knihy. Nebo telefonát.

Udělejte to dnes. Budete o krok blíž k životu, o jakém sníte.