Sám o sobě tvrdí, že byl historicky prvním člověkem, jehož práce byla ohrožena strojem. Současně dodává, že tím předjímal budoucnost téměř všech. „Umělá inteligence brzy nahradí většinu pracovních míst nyní zastávaných lidmi,“ prohlásil fenomenální šachista Garri Kasparov.

Šachový mistr světa z konce minulého století a jeden z nejlepších hráčů všech dob se nedávno vrátil na místo činu: k diskusi o umělé inteligenci konající se v sále newyorského hotelu, kde byl v roce 1997 senzačně poražen superpočítačem IBM zvaným Deep Blue.

Vítězství „hluboké modři“ je považováno za symbolický průlom. Za milník, kdy stroj premiérově a nepopíratelně předčil schopnosti svého lidského tvůrce. Od té doby je dominance umělé inteligence (AI) stále výraznější.

Podle Kasparova bude navíc tento trend sílit v mnohem větší míře, než předpokládají odborníci na trh práce. Ti američtí míní, že kvůli AI je aktuálně ohroženo 14 procent pracovních míst.

Kasparov nesouhlasí: „Ze statistiky plyne, že pouze čtyři procenta pracovních pozic v USA vyžadují lidskou kreativitu. Znamená to, že zbylých 96 procent může být relativně snadno nahrazeno stroji.“

Šachový génius pokračuje: „Těmto pracujícím říkám zombie. Jsou mrtví, ale ještě o tom nevědí. Několik desetiletí pracujeme na neustálém vývoji technologie a nyní se divíme, že jsou kvůli ní pracovní místa v ohrožení? Samozřejmě že jsou.“

Ačkoli Kasparovova vize může vypadat na první pohled dystopicky, šampion upřesňuje, že tomu tak být nemusí. Konečné slovo v celém procesu totiž nenáleží umělé inteligenci, ale lidem. Je na nich, jaký efekt přinese svět, který sami sobě připravili.

„Slyším kolem sebe obavy ve smyslu: Och, musíme zařídit, aby byla umělá inteligence etická. Co je to za hloupost? Na zlo mají monopol stále a výhradně lidé. Problém tedy není v AI, nýbrž v tom, že lidé používají nové technologie, aby jejich prostřednictvím škodili ostatním.“

Za příklad dal Kasparov společnosti typu Facebooku a Googlu, jejichž sbírání dat o uživatelích se vymklo veřejné kontrole. „Umělá inteligence je svého druhu zrcadlo, které zvýrazňuje dobré i špatné. Je jedinečným nástrojem, který může zdokonalit a rozšířit lidského ducha, ale pořád jen nástrojem. Bohužel, problémy uvnitř i vně svobodného světa mohou vést k ještě většímu zneužití AI.“

A Kasparovova rada pro budoucí „zombie“? „Je třeba přesně pochopit, čeho je stroj schopen, co od něj chceme, v čem nám může pomoci. Z lidí by se ve vztahu k počítačům měli stát jacísi pastýři.“