Už je to tu zase. Vánoce se pomalu, ale spolehlivě blíží. Do jejich příchodu zbývá měsíc a každoroční předvánoční stres ze shánění dárků, uklízení bytu, pracovních uzávěrek a navozování patřičně pohodové atmosféry se taky začíná hlásit o slovo.

Od svých klientů často slýchám: „Jo, jo – budou Vánoce. Musím stihnout sehnat všechny dárky, uklidit, umýt okna, napéct cukroví, udělat vánoční výzdobu, stihnout několik vánočních večírků a dodělat všechno v práci… To víte, před Vánocemi je to vždycky hektické.“

Čtěte také: Lamy, koza a „telefonující“ kočka. Jak firmy bojují s kancelářským stresem

Skutečně musíte prožívat takový stres? Nemusíte.

Obecně by se dalo říci, že stres vzniká interakcí tří prvků:

  • vnímaných nároků,
  • vnímané schopnosti je zvládnout,
  • vnímané důležitosti tohoto zvládnutí.

Velký význam zde hraje slovo vnímané. Nároky, schopnosti i důležitost zvládnutí nejsou objektivní, záleží na tom, jak je my jako jedinci ze svého subjektivního hlediska vnímáme.

Nároky představují to, co se domníváme, že po nás někdo chce. Častěji však představují to, co chceme sami po sobě či co si myslíme, že se musí nebo by se mělo. Opravdu musíte mít tolik dárků, skvěle umytá okna, naklizeno, napečeno, v práci vše doděláno?

Vezměte si do ruky tužku a papír a napište si, co všechno do Vánoc musíte nebo byste měl/měla stihnout. Je to dlouhý seznam?

Vaše vnímaná schopnost zvládnout to, co máte na seznamu, často závisí na vašich předchozích zkušenostech s těmito záležitostmi. Byl to loni stres? Byli jste z toho vyčerpaní? Pokud něco nezměníte, jak si myslíte, že to dopadne letos? Stejně.

Jak říkal Albert Einstein: „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Důležitost se odvíjí od pozitivních nebo negativních důsledků, které nám daná situace nebo požadavek, jejž máme zvládnout, můžou přinést. Je všechno, co jste si napsali do seznamu, skutečně tak důležité? Bude to takový průšvih, pokud něco nesplníte?

Tak nyní začněte ze seznamu vyškrtávat. Svůj očištěný seznam si někde vyvěste pro případ, že by vás myšlenky zase sváděly ke starým stereotypům.

Určitě víte, že pokud budete ve velkém stresu, vaše výkonnost a pocit pohody se výrazně sníží. To se odrazí i ve vašem okolí. Hlavně ve vztazích s blízkými a kolegy v práci. Stojí vám to za to?

Pro případ, že byste se ocitli v napětí, zkuste ho prodýchat. Tuto techniku sama často používám, je velmi účinná. Odvede vás od stresujících myšlenek a uvolní celé tělo.

1. Pohodlně se posaďte, nekřižte ruce a nohy. Třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte.
2. Následně sedmi pomalými nádechy a výdechy postupně prodýchávejte celé tělo. Každý výdech odpočítávejte. Po každém výdechu přesuňte pozornost do další oblasti:

  • sedm – hlava a čelo,
  • šest – obličej,
  • pět – krk a ramena, paže a ruce,
  • čtyři – hrudník,
  • tři – solární pleteň (nad pupkem),
  • dva – břicho (pod pupkem),
  • jedna – boky, nohy a chodidla.

3. Chvíli volně dýchejte.

Dopřejte si letos klidnější předvánoční období. Nezapomeňte, že advent, který už za chvíli začne, není jenom časem horečných nákupů, práce, úklidu a přípravy na Vánoce. Má také svůj hluboký duchovní obsah. Vyzývá nás k odpočinku, k zamyšlení se nad sebou samými, nad našimi vztahy, nad smyslem toho, co děláme, a nad dalším směrem našeho života. Udělejte si letos čas i na tyto důležité věci.

Autorka píše pro web Mindtrix.cz o tom, jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v dnešní hektické době.