Po pěti týdnech se do německých obchodů vrací život. U našich západních sousedů vědí, že ekonomika musí šlapat. I tak už dnes počítají ekonomové s výrazným propadem tamního hospodářství. Aby nebylo ještě hůř a aby co největší část postižených firem z maloobchodu mohla zase fungovat, uvolňuje Německo týdny trvající přísná omezení.

S těmi mimochodem v Německu přišli až pár dnů poté, co je zavedla česká vláda. Podobně jako u nás mohly mít otevřeno jen některé klíčové obchody jako supermarkety, drogerie, lékárny, banky nebo například čerpací stanice.

Od včerejška můžou Němci zase nakupovat ve většině obchodů. Otevřít smí všechny prodejny s plochou do 800 metrů čtverečních, výjimku navíc mají prodejci kol, aut a také knihkupectví, u nichž prodejní plocha nehraje roli. Otevírají se i zoologické zahrady.

Naopak bazény, dětská hřiště, fitness centra nebo kosmetické a masážní salony a podobná zařízení musí ještě zůstat zavřené. Mimochodem, na nový účes si musí počkat i Němci, kadeřnictví otevřou nejdříve za dva týdny.

Každá spolková země si může uvolnění pravidel upravit, a tak například v Berlíně nebo v Bavorsku si lidé musí na větší nakupování ještě pár dnů počkat. Jinde naopak mají otevřeno už i větší obchody.

Uvolnění, na němž se vláda dohodla minulý týden a které vypadá z českého pohledu velmi rozsáhle, vyvolalo v Německu kritiku. Zástupci maloobchodu tvrdí, že by mělo být plošné a platit bez výjimek. Další kritici se přidávají s tím, že je potřeba uvolnit pravidla například i pro kulturní instituce, školky a podobně.

To přimělo k ostré reakci jindy spíše klidnou a umírněnou kancléřku Angelu Merkel, která se včera v hovoru s politiky z vedení CDU opřela do „orgií debat o uvolňování restrikcí“. Pár hodin poté, co na veřejnost unikla tato její nezvykle silná slova, vystoupila kancléřka veřejně a varovala před příliš velkým a brzkým optimismem.

Kancléřka Angela Merkel varuje před přílišným optimismem.

„Nesmíme se ani na vteřinu tvářit, že jsme v bezpečí,“ upozornila s tím, že sice v posledních dnech v Německu přibývá víc vyléčených než nově nakažených lidí, přesto je Německo podle ní teprve na začátku a ještě bude trvat dlouho, než se dostane za vrchol epidemie. „Naprosto chápu volání po větším uvolnění,“ řekla Merkel a připomněla umělce, lidi z gastronomie a samoživitelky, pro které je současná situace obzvlášť náročná. Je ale prý potřeba být ještě trpěliví.

„Až za dva týdny uvidíme, jaký bude mít vliv to, s čím jsme začali, tedy otevírání obchodů, na počty nakažených. Právě proto je situace tak složitá,“ říkala naléhavým tónem kancléřka.

Aby se země nemusela vrátit k drastickým opatřením a opět většinu maloobchodu kompletně uzavřít, čemuž se musí podle kancléřky kvůli ekonomice zabránit, je podle ní nezbytné, aby lidé dodržovali bezpečnostní a hygienická opatření, jako jsou třeba rozestupy, omezení počtu nakupujících v obchodech a zákaz setkávání s dalšími lidmi mimo jednu domácnost.

Kromě toho některé spolkové země, jako je Sasko nebo Bavorsko, zavádějí povinné nošení roušek například v hromadné dopravě nebo v obchodech. Je možné, že je budou následovat i další regiony.

Život se v Německu pomalu vrací nejen do maloobchodu. I automobilový průmysl začíná pracovat. Po čtyřech týdnech, kdy se úplně zastavila výroba v automobilce Daimler, se sem včera vrátili zaměstnanci. Do konce týdne chce rozjet výrobu v Německu i automobilka Volkswagen.

O tom, jak to bude v Německu vypadat s uvolňováním restrikcí dál, by mělo být jasněji 30. dubna, kdy je v plánu další jednání mezi představiteli jednotlivých spolkových zemí a německou vládou.