Luboš Fraňo je majitelem malé oční kliniky v Berlíně, kde zaměstnává osm lidí. Provozuje také institut, který vyvíjí produkty pro pacienty trpící syndromem suchých očí. Pro Forbes popisuje své zkušenosti s fungováním německého zdravotního systému v časech koronaviru i se státní pomocí menším podnikatelům.

„Zlomový byl v Německu projev kancléřky Angely Merkel 18. března, kdy oznámila, s jakými opatřeními a omezeními se bude společnost potýkat. Dva dny poté jsem dostal z odborového svazu očních lékařů hygienické doporučení, co bychom měli dělat. Nakoupil jsem respirátory FFP2 pro zaměstnance a zpřísnili jsme i tak vysoké hygienické standardy – na klinice jsou třeba lékaři očkováni proti zánětu plic – a pak jsme obvolali objednané pacienty,“ vzpomíná český lékař na první dny nouzového stavu.

Část pacientů termíny zrušila nebo posunula, část vyšetření se přesunula do online prostoru přes videohovory. „Většinou jsou to pacienti s psychosomatickými problémy, kteří jsou v izolaci a kontakt s lékařem je uklidní. Obvykle jde o lehčí případy, kde většinou stačí kapky či mast z lékárny bez předpisu,“ říká Fraňo. I když režim kliniky epidemie změnila, pacientů Fraňovi razantně neubylo.

„Přibývá rodičů poraněných od dětí. Píchnou je prstem či tužkou do očí, v dětských očích zase často končí lepidla. V Německu zůstala otevřená zahradnictví i hobbymarkety, aby lidé zavření doma mohli něco dělat. Třeba přesazují palmy a přitom se poraní,“ popisuje poněkud bizarní dopady karantény lékař.

„Přibylo také pacientů s oční chřipkou, což je těžký zápal rohovky způsobený adenovirem, který doprovází respirační onemocnění.“

Naopak s výrazným propadem se potýká druhá noha Fraňova byznysu, kterou začal posilovat před třemi lety. Vyvinul oční kapky ze syntetického hyaluronu a v průběhu roku je dostal na paluby Lufthansy i společností sdružených ve Star Aliance.

„Byl to pro mě velký úspěch. Tento byznys skončil stejně jako spolupráce s čínskou firmou, která produkuje oční přípravky z květu chryzantémy. Žel, jejich pole leží v provincii Wu-chan,“ konstatuje Fraňo s tím, že prodeje spadly o 80 procent.

Vydání Forbesu Outsider

Letos plánoval produktovou řadu pod značkou Augenkraft rozšířit o krém na oční víčka s kanabinoidy pro lidi trpící vysušováním či onemocněním kůže, například lupénkou.

„Byli jsme v pokročilé fázi jednání s českou společností Canneff, která má vynikající produkty z konopí. Jenže v půlce března se hranice uzavřely a já teď nedokážu odhadnout, jak to bude s výrobou v Česku. Politici by si měli uvědomit, že vedle zdraví občanů je důležitá i ochrana ekonomiky. Nejsem sice virolog, ale dovolím si zapochybovat o smyslu prodlužování nařízení jako v policejním státě,“ říká lékař z Berlína.

Jedním dechem si zároveň pochvaluje pomoc od německých spolkových států. V případě Berlína to znamenalo, že během dvou dnů získal nevratnou dotaci 15 tisíc eur na každou ze svých dvou firem.

„Hned 27. března stačilo vyplnit jednoduchý online formulář na portálu Investiční banky Berlín. Uvést jméno, příjmení, daňové číslo, počet zaměstnanců, adresu a číslo bankovního účtu. A ve středu jsem měl peníze na účtu,“ popisuje Fraňo s tím, že systém sice první den pod náporem žadatelů zkolaboval, ale okamžitě vznikl rychlý online pořadník. „Půlhodinu předtím, než jsem se dostal na řadu, se mi ozvali mailem a pak už to zabralo chvilku.“

Jednoduchý a efektivní systém podpory podnikatelů jej nezatížil téměř žádnou administrativou. „Nejsem zastáncem štědrého německého sociálního systému a vysokých daní, jelikož ale pomoc od státu byla rychlá, teď si na vládu a systém nikdo nestěžuje.“

Stát Berlín Fraňovi rovněž proplatí 60 procent mzdy zaměstnanců, kteří dál pracují v kurzarbeit. „Tady bylo těch formulářů víc, musíme vykazovat odpracované hodiny každého z nich. Chci ale udělat vše pro to, abych si svůj tým udržel,“ dodává šéf kliniky.